Zastosowanie płyt polistyrenowych z fakturą

plyty-polistyrenowe

Polistyren czyli termoplastyczne tworzywo sztuczne o ciekawych właściwościach i licznych zastosowaniach w przestrzeniach sanitarnych. Tworzywo charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła i przezroczystością, a także lekkością i łatwością obróbki. Płyty polistyrenowe odznaczają się stabilnością wymiarową i niską przenikalnością ciepła, co w połączeniu z bezpieczeństwem użytkowania oraz przystępną ceną przekłada się na liczne zastosowania materiału w różnego rodzaju konstrukcjach lekkich. Jedną z popularnych odmian płyt polistyrenowych są płyty polistyrenowe z fakturą.

Płyty polistyrenowe z fakturą 

Płyty polistyrenowe z fakturą są dostępne w postaci przeźroczystych, bezbarwnych lub kolorowych arkuszy. Obok płyt z fakturą oferowane są również płyty o gładkiej powierzchni. Wybór płyt o określonym wykończeniu w dużej mierze zależy od pożądanego efektu estetycznego, ponieważ co do właściwości oraz możliwości montażowych płyty fakturowane i gładkie niczym się od siebie nie różnią. Warto przy tym pamiętać, że faktura ogranicza w pewnym stopniu przejrzystość płyty, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniach, w których chcemy uzyskać efekt wysokiej przepuszczalności światła przy jednoczesnym ograniczeniu transparentności przeszklenia. Obraz oglądany przez płytę z fakturą jest niewyraźny.

Ze względu na „zniekształcenie” obrazu po drugiej stronie płyty, płyty polistyrenowe z fakturą są powszechnie wykorzystywane w zastosowaniach sanitarnych oraz stolarce. Wykonuje się z nich kabiny prysznicowe i parawany nawannowe, które pozwalają uzyskać efekt prywatności także w przestrzeniach wspólnych natrysków oraz w łazienkach połączonych z toaletami. Z tych samych względów polistyren fakturowany doskonale sprawdza się do szklenia drzwi wewnętrznych, tak w obiektach mieszkalnych, jak i użytkowych. Wariant z fakturą jest również chętnie wykorzystywany w konstrukcjach meblowych, w szczególności tam, gdzie chcemy uzyskać efekt lekkości frontu meblowego, jednocześnie nie ujawniając, co dokładnie znajduje się w szafce.

 Gdzie płyty polistyrenowe z fakturą się nie sprawdzają?

Faktura na płycie polistyrenowej nie zawsze jest pożądana. W konstrukcjach, w których w równej mierze zależy nam na uzyskaniu efektu wysokiej przepuszczalności światła oraz przejrzystości i transparentności przeszklenia wykorzystuje się płyty o gładkim wykończeniu. W odróżnieniu od płyt fakturowanych nie zniekształcają one obrazu znajdującego się po drugiej stronie płyty.