Zastosowanie elewacyjnych profili montażowych

Aluminiowe profile montażowe są przeznaczone o trwałego mocowania okładzin ściennych do muru. W praktyce stosuje się je najczęściej jako profile montażowe do elewacji zewnętrznych, rzadziej jako systemy dedykowane do montażu paneli dekoracyjnych wewnątrz. Za ich wyborem przemawia możliwość tworzenia funkcjonalnych, a jednocześnie atrakcyjnych pod względem wizualnym systemów wykończeniowych o podwyższonej odporności na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jak działają profile montażowe do elewacji? Z jakimi materiałami możemy zastosować profile aluminiowe? Na co zwrócić uwagę wybierając system montażowy do danej realizacji?

Profile montażowe do elewacji a system montażuprofile-montazowe-do-elewacji

Podstawowa rzecz, jaką powinniśmy mieć na uwadze wybierając aluminiowe profile montażowe do elewacji to wybór rodzaju montażu. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje montażu, z widocznymi i niewidocznymi elementami montażowymi. Wybór systemu może być podyktowany wyborem okładzin lub koncepcją architekta. Nie każdy materiał pozwala na wybór systemu z niewidocznymi elementami montażowymi, jednocześnie montaż widoczny na nity może być traktowany jako forma dekoracyjna. Dlatego zawsze warto się upewnić, jaki system montażowy został wybrany w przypadku danej realizacji. To pozwoli nam uniknąć problemów w późniejszym czasie.

Elewacja z płyt i laminatów HPL

HPL to materiał charakteryzujący się doskonałymi parametrami fizycznymi. Płyty są stosunkowo lekkie i łatwe w obróbce oraz montażu. HPL to jeden z systemów, w przypadku którego możemy się zdecydować zarówno na wybór profili dedykowanych do montażu dyskretnego, jak i profili do montażu z widocznymi elementami montażowymi. W pierwszym wariancie płyty są mocowane do profili „T” przy pomocy specjalistycznego kleju montażowego. W drugim, system montuje się na nitach.

Elewacja z płyt kompozytowych

Aluminiowe profile montażowe pozwalają na montaż elewacji z płyt kompozytowych na wszystkich  typach budynków. Analogicznie te same panele i płyty kompozytowe mogą być wykorzystywane do zastosowań dekoracyjnych wewnątrz budynku. W przypadku okładzin z płyt kompozytowych standardowo stosuje się montaż dyskretny. Inwestorzy mają tu do wyboru system sz20 bądź system wieszakowy na pro­filu „C”.

Profil montażowy jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym. Od jego stabilności i trwałości zależy odpowiedni montaż elewacji, a co za tym idzie bezpieczeństwo użytkowników budynku oraz osób znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wybierając profile montażowe pod konkretne konstrukcje warto się upewnić, co do ich przeznaczenia – parametry te określa nośność oraz rozmiar profilu.