Z czego zbudowane są płyty HIPS?

Płyty HIPS znajdują zastosowanie w branży reklamowej, spożywczej i przemysłowej. Za ich wyborem przemawia efekt wizualny idący w parze z łatwością obróbki i formowania. W zależności od potrzeb płyty HIPS można formować na gorąco, kleić, spawać, a także poddawać wszelkim metodom obróbki wiórowej z uwzględnieniem wytycznych dla tworzyw sztucznych. To wszystko sprawia, że płyty HIPS są często wybieranym materiałem konstrukcyjno-dekoracyjnym.

 

Swoje szczególne właściwości płyty HIPS zawdzięczają specyficznej budowie, dzięki której są lekkie, sztywne i twarde. Za ich wyborem dodatkowo przemawia możliwość zamówienia płyty z szerokiej gamy kolorystycznej (wg. palety RAL lub Pantone) i o różnym wykończeniu, w tym płyt lustrzanych. Płyty HIPS są również dostępne jako płyty kaszerowane folią dekoracyjną.

 

Płyty HIPS – budowa

 

HIPS czyli polistyren wysoko udarowy to polimer termoplastyczny, antystatyczny. To modyfikacja polistyrenu, jaką uzyskujemy w wyniku dodania do tworzywa PS kauczuku butadienowego. Należy przy tym pamiętać, że płyty HIPS w pewnym sensie są płytami warstwowymi, przy czym w odróżnieniu od innych płyt warstwowych podczas obróbki nie jesteśmy w stanie odseparować poszczególnych warstw. Jak to możliwe? Płyty HIPS to lekkie, jednorodne płyty spienione wykonane całkowicie z polistyrenu, przy czym rdzeń płyty wykonuje się ze spienionego tworzywa PS, a okładziny zewnętrzne z tworzywa HIPS. W ten sposób wykorzystuje się właściwości obydwu tworzyw dostarczając materiał dedykowany do szerokiego spektrum zastosowań wewnętrznych. Budowa płyt może się nieco różnić w zależności od technologii producenta. Powyższy opis dotyczy płyt HIPS Smart® - X dedykowanych do druku cyfrowego i sitodruku.

 

Budowa płyt HIPS a możliwości kształtowania materiału

 

Polistyren wysoko udarowy odznacza się doskonałymi właściwościami termoplastycznymi, dzięki którym może być dowolnie formowany i wykorzystywany do tworzenia nawet najbardziej wymyślnych form przestrzennych. Ze względu na jednorodną budowę (płyta się nie rozwarstwia) oraz właściwości termoplastyczne HIPS jest tworzywem często poddawanym procesom głębokiego termoformowania, co pozwala uzyskiwać bardzo różne kształty. W praktyce płyty HIPS są powszechnie wykorzystywane do produkcji wkładów do lodówek, opakowań na lody oraz różnego rodzaju termoformowalnych opakowań dla branży spożywczej. Ich dodatkowym atutem w tych zastosowaniach jest całkowita odporność na wilgoć. Wyroby z HIPS odznaczają się zerową nasiąkliwością.

 

Z zalet surowca korzystają również producenci opraw oświetleniowych, zabawek i sprzętu biurowego.