Wełna mineralna – zastosowanie i właściwości

Wełna mineralna dała się poznać przede wszystkim jako materiał izolacyjny. Ma bowiem właściwości, dzięki którym idealnie ociepla, a jednocześnie tłumi dźwięki czy drgania, zapewniając jednocześnie optymalną wymianę powietrza. Kojarzona jest przede wszystkim z branżą budowlaną, jednak to nie jedyny obszar jej stosowania. Sprawdź, gdzie jeszcze sprawdza się wełna mineralna i czemu zawdzięcza swoją popularność.

Czym jest wełna mineralna?

Wełna mineralna jest materiałem o włóknistej strukturze, który może powstawać np. z bazaltu (wełna skalna) lub z piasku kwarcowego (wełna szklana) z dodatkiem innych surowców. Wykorzystanie wysokiej temperatury sprawia, że materiały te uzyskują pożądane właściwości fizyczne, a dzięki dalszej obróbce gotowy produkt nie chłonie wody i wilgoci. Efektem jest materiał o niskim współczynniku przewodności cieplnej (tzw. współczynniku lambda), czyli doskonały izolator termiczny. Poszczególne rodzaje wełny mineralnej różnią się jednak parametrami użytkowymi oraz gęstością – na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów, a każdy ma konkretne przeznaczenie.

Zastosowanie wełny mineralnej

Wykorzystanie wełny mineralnej jest podyktowane przede wszystkim jej zdolnościami izolacyjnymi. Warto w tym miejscu zauważyć, że chodzi nie tylko o izolację cieplną, ale również akustyczną. Materiał ten pomaga ponadto w tłumieniu drgań. Z uwagi na te czynniki, a także fakt, że jest niepalny i odporny na wilgoć, ale przepuszcza parę wodną, znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w budownictwie oraz w przemyśle. Do zalet wełny mineralnej można zaliczyć również wieloletnią trwałość oraz odporność na korozje. Stosowana do izolacji budynków, reguluje mikroklimat we wnętrzach, zapewniając korzystne warunki bytowe przebywającym w nim osobom.

Materiał stosuje się przede wszystkim do:

  • ocieplania ścian,
  • izolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych,
  • izolacji dachów i stropów,
  • izolacji podłóg i sufitów podwieszanych,
  • izolacji instalacji wentylacji, klimatyzacji i oddymiania,
  • izolacji instalacji grzewczych i rurociągów ciepłowniczych,
  • wypełniania ekranów akustycznych i ścian kabin dźwiękoszczelnych,
  • wykonywania osłon i obudów maszyn.

Odpowiednio dobrana i zamontowana wełna mineralna nie zmieni swoich właściwości i będzie tak samo skuteczna przez wiele lat. To dlatego jest szeroko wykorzystywanym materiałem wykończeniowym.

Jak stosować wełnę mineralną?

Aby wełna mineralna w pełni spełniała powierzone jej zadania, musi być odpowiednio dobrana do konkretnego zastosowania. Poszczególne produkty różnią się bowiem właściwościami i przeznaczeniem. Najczęściej wykorzystywane są płyty z wełny, na rynku można spotkać jednak również maty oraz innego rodzaju wyroby. W zależności od gęstości i struktury (wyróżniamy m.in. płyty twarde i miękkie) nadają się one do stosowania w różnych miejscach. Co brać pod uwagę przy wyborze wełny? Przede wszystkim konstrukcję ścian (lub stropów itd.) i rodzaj wykończenia elewacji. Producenci informują o przeznaczeniu konkretnych typów izolacji, dlatego zakup odpowiedniego wariantu nie powinien stanowić problemu.