Tkaniny termoizolacyjne – charakterystyka i zastosowanie

Tkaniny termoizolacyjne to grupa termoizolatorów – materiałów charakteryzujących się małą przewodnością cieplną. Materiały te mają za zadanie izolować od siebie dwie lub więcej temperatur lub też izolować przedmioty zatrzymujące ciepło. Szczególną odmianą termoizolacji są termoizolacje techniczne. Wykonuje się je z szerokiej grupy materiałów termoizolacyjnych i stosuje wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba odizolowania powierzchni lub przestrzeni w celu ograniczenia strat energii lub zabezpieczenia przed niekontrolowanym przegrzaniem. Jednym z termoizolatorów są tkaniny termoizolacyjne.

Tkaniny termoizolacyjne a zasłony termiczneTkaniny termoizolacyjne

Tkaniny termoizolacyjne są bardzo często mylone z tkaninami o właściwościach termoizolacyjnych. Te drugie nie należą do tkanin technicznych, a jedynie wykazują pewne właściwości termoizolatorów, co jest wykorzystywane m.in. w przemyśle systemów okiennych. Szyje się z nich zasłony i rolety, które zatrzymują część promieniowania słonecznego zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń. W przypadku tkanin o właściwościach termoizolacyjnych stosowanych do wyrobu systemów okiennych zwraca się szczególną uwagę na parametry, takie jak:

  • stopień zaciemnienia,
  • refleks, a więc stopień w jakim tkanina odbija promienie słoneczne,
  • absorpcja, a więc stopień w jakim tkanina pochłania promienie słoneczne.

Wśród najpopularniejszych tkanin wykorzystywanych w systemach okiennych znajdziemy m.in. poliester i bawełnę. Niektórzy producenci wzbogacają te tkaniny dodatkowymi warstwami, które zwiększają parametry zaciemnienia, odbijania promieni słonecznych czy też ich absorbcji. Warto jednak pamiętać, że mówiąc o tkaninach termoizolacyjnych mamy najczęściej na myśli nie materiały na zasłony czy rolety, ale specjalistyczne tkaniny do zastosowań technicznych.

Termoizolacje przemysłowe

Termoizolacje znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na ograniczaniu strat ciepła lub zabezpieczeniu danego elementu/powierzchni przed nadmiernym przegrzaniem. W przemyśle termoizolacje znajdują zastosowanie m.in. w hutnictwie, odlewnictwie, przemyśle metalurgicznym, energetyce cieplnej i chłodnictwie. Wśród wielu termoizolatorów zastosowanie znajdują tutaj m.in. tkaniny termoizolacyjne, których najlepszym przykładem są wyroby Thermofoam Sattler.

Więcej o Thermofoam Sattler

Thermofoam Sattler to tkanina powlekana PCW z warstwą zamknięto-komórkowego spienionego PCW. Jej trwałość oraz estetykę podnosi lakierowane wykończenie, które znajduje się po obu stronach materiału. Tkanina termoizolacyjna Thermofoam Sattler jest przeznaczona do wykonywania izolacji termicznych hal namiotowych oraz bram rolowanych. Materiał posiada zabezpieczenie przeciwko pleśni i grzybom, dzięki czemu izolacja jest trwała i bezpieczna. W odróżnieniu od standardowych tkanin termoizolacyjnych Thermofoam Sattler charakteryzuje się trzykrotnie wyższym współczynnikiem izolacyjności, dzięki czemu może być stosowana jako system docieplania/izolowania hal namiotowych wznoszonych jako budynki na stałe.