Tkanina architektoniczna: Od czego zależy jej cena?

 

 

 

tkanina-architektonicznaTkaniny architektoniczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Wykorzystuje się je do budowy hal namiotowych, magazynowych, bankietowych i sportowych. Znajdują zastosowanie również w konstrukcjach amfiteatrów i stadionów. Od czego zależy ich cena?

Tkanina lakierowana to materiał charakteryzujący się dużym zróżnicowaniem. Na rynku dostępne są tkaniny o różnych wytrzymałościach i gramaturach, co pozwala na ich bezpieczne stosowanie zarówno w lekkich konstrukcjach, jak i obiektach wymagających super mocnych rozwiązań. Tkaniny są oferowane w różnych kolorach i o różnym wykończeniu powierzchni, co pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego.

Cena tkanin architektonicznych: Do czego zależy?

Ceny tkanin architektonicznych są determinowane przez szereg czynników określających typ i rodzaj tkaniny, jej właściwości fizyczne oraz dodatkowe parametry wpływające na spektrum zastosowań poszczególnych materiałów. W praktyce cena tkaniny architektonicznej zależy od:

  • marki (różni producenci oferują różne ceny na swoje wyroby),
  • typu/rodzaju tkaniny,
  • gramatury,
  • parametrów fizycznych (szerokości i długości),
  • kolorystyki i wykończenia.

Wspomnieliśmy już, że tkaniny architektoniczne są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończenia. Co to oznacza? Tkaniny mogą być jedno- lub dwustronnie lakierowane, wykończone na wysoki połysk lub mat. Cena tkanin dwustronnie lakierowanych jest odpowiednio wyższa od ceny tkaniny jednostronnie lakierowanej. Dodatkowo tkanina może być powlekana PCW.

Obok standardowych wyrobów producenci tkanin architektonicznych oferują również wyroby na zamówienie. Tkaniny na zamówienie cechują się specjalnymi właściwościami, dzięki czemu jeszcze lepiej odpowiadają na wymogi konkretnych środowisk pracy. Jak nietrudno się domyśleć, tkaniny na zamówienie są droższe od wyrobów standardowych.

 Jakie właściwości mogą mieć tkaniny architektoniczne?

Zdecydowana większość wysokiej jakości tkanin architektonicznych to tkaniny trudnopalne. To pozwala na ich zastosowanie w aplikacjach komercyjnych i przemysłowych. Dodatkowo tkaniny te mogą być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci przez krawędzie. Takie zabezpieczenie określane jest mianem anti-wicking. Bardziej zaawansowane materiały są również zabezpieczone przeciwko pleśni i grzybom, co umożliwia ich długotrwałe bezpieczne użytkowanie w ekspozycji na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Co ważne, zabezpieczenia przed ogniem czy wilgocią są wykonywane zgodnie z różnymi normami.