Skład i właściwości płyt kompozytowych

kompozytowe-plyty

 

Płyty kompozytowe cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Za ich wyborem przemawiają walory estetyczne oraz łatwość obróbki materiału, która umożliwia realizację nawet najbardziej wymagających założeń projektowych. Co do zasady, płyty kompozytowe składają się z trzech elementów To dwie zewnętrzne warstwy aluminium o grubości 0,5 mm oraz odpowiednia warstwa wypełniająca. Standardowym wypełnieniem płyt kompozytowych jest rdzeń polietylenowy o niskiej gęstości. Z czego jeszcze mogą się składać płyty kompozytowe? Jakie mają właściwości?

Jeśli planujesz wykorzystanie płyt kompozytowych w swoim projekcie, sprawdź jakie mają właściwości i gdzie znajdują zastosowanie. Powyższe informacje znajdziesz w tym artykule. Życzymy owocnej lektury.

Z czego składa się płyta kompozytowa?

Jak już wcześniej pisaliśmy płyta kompozytowa składa się z trzech warstw. Płyty Albond standardowo posiadają rdzeń polietylenowy o niskiej gęstości. Do zastosowań, w których wymagana jest wyższa klasa palności rekomendowane są płyty z rdzeniem polietylenowym o podwyższonej klasie palności (FR) oraz płyty z niepalnym rdzeniem ceramicznym (A2). Dostępność płyt w różnych konfiguracjach wpływa korzystnie na ich zastosowania. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w różnych aplikacjach, także w wymagających środowiskach pracy.

Dodatkowo płyty po zewnętrznej stronie posiadają dodatkową warstwę wykończeniową. Dzięki powłoce PVDF są one bardziej odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, w tym różnice temperatur oraz zanieczyszczenia.

Jakie właściwości cechują płyty kompozytowe?

Płyty kompozytowe niezależnie od rodzaju mają wiele cech wspólnych. Są przede wszystkim bardzo lekkie, a co za tym idzie łatwe w montażu. To właśnie łatwość i szybkość montażu wpływa na popularność płyt kompozytowych jako płyt elewacyjnych. Można je z dużą łatwością transportować na różne wysokości, manewrować nimi, a w razie potrzeby docinać pod pożądany wymiar i kształt. Płyty kompozytowe są łatwe w obróbce przy użyciu standardowych narzędzi, dzięki czemu ich dopasowanie do potrzeb danej realizacji jest niezwykle łatwe.

Jednocześnie płyty kompozytowe Albond cechują się możliwością projektowania fasad o dowolnych kształtach, bogatym wzornictwie i kolorystyce. Można je z łatwością wyoblać i giąć. Są sztywne, a przez to stabilne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się również wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Stosowane jako płyty fasadowe nie wymagają stosowania dodatkowej warstwy tłumiącej, co w sposób bezpośredni przekłada się na obniżenie kosztów inwestycji.