Rodzaje tkanin wojskowych

Materiały do zastosowań militarnych to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa produktów dedykowanych do wyrobu pełnego asortymentu tekstyliów wojskowych – od produkcji namiotów, aż po wyrób odzieży ochronnej i mundurów. Ze względu na zróżnicowane zastosowania tkaniny wojskowe muszą się odznaczać różnymi parametrami użytkowymi, stąd też wyróżnić można co najmniej kilka typów tkanin wojskowych, przy czym rozróżnienie to może się różnić w zależności od oferty asortymentowej poszczególnych producentów.
Jedną z najbardziej znanych i cenionych marek oferujących tkaniny wojskowe jest Sattler. Tkaniny wojskowe Sattler występują w dwóch rodzajach, jako:

  • tkaniny poliestrowe powlekane PCW Polyplan,
  • tkaniny bawełniane impregnowane Solution-Tex.

Tkaniny poliestrowe powlekane PCW Polyplantkaniny wojskowe

Tkaniny poliestrowe powlekane PCW Polyplan są tkaninami lakierowanymi z wykończeniem matowym. Producent oferuje nam materiały w wersji jedno- i dwukolorowej. Tkaniny powlekane Sattler spełniają normy wojskowe NATO, dzięki czemu stanowią chętnie wybierany materiał do produkcji namiotów. Wykonuje się z nich również różnego rodzaju zadaszenia, plandeki samochodowe oraz pokrowce na sprzęt ruchomy. Oferowane tkaniny odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Do najważniejszych zaliczyć można europejskie atesty trudnopalności DIN 4102 B1 oraz EN 13501-1. Tkaniny wojskowe PCW charakteryzuje również niska reemisja w podczerwieni, dzięki czemu mają bardzo dobre właściwości maskujące. Obok wyrobów gotowych, tkaniny wojskowe PCW Polyplan służą również do produkcji plandek wojskowych do różnych zastosowań.

Tkaniny bawełniane impregnowane Solution-Tex

Tkaniny bawełniane impregnowane Solution-Tex to wysokiej jakości tkaniny wojskowe o szerokim i zróżnicowanym spektrum praktycznych zastosowań. Podobnie jak tkaniny PCW Solution-Tex spełnia normy wojskowe NATO, dzięki czemu może być wykorzystywana w wojsku profesjonalnym, przy czym z zalet tkaniny mogą korzystać również producenci wyrobów survivalowych i akcesoriów dla myśliwych. Impregnacja tkaniny Solution-Tex przekłada się na doskonałe parametry ochronne produkowanych namiotów, zadaszeń, plandek i pokrowców. W sprzedaży dostępne są zarówno wyroby gotowe bazujące na parametrach użytkowych Solution-Tex, jak i plandeki w różnych rozmiarach. Tkaniny impregnowane Solution-Tex również posiadają europejskie atesty trudnopalności.

Wybór tkanin wojskowych powinien być każdorazowo podyktowany ich praktycznym zastosowaniem oraz warunkami, w jakich tkaniny oraz produkty z nich wykonane będą eksploatowane.