Przykłady zastosowań folii PCW

folia-pcw

Przykłady zastosowań folii PCW

PCW, czyli polichlorek winylu, to bardzo wszechstronne tworzywo. Może być produkowane z dodatkiem tworzyw wpływających na jego miękkość i plastyczność (plastyfikowane) lub bez nich. Sztywne PCW jest bardzo szeroko wykorzystywane do produkcji elementów dla budownictwa (np. rur, stolarki) czy medycyny (np. strzykawek). Plastyfikowana folia PCW produkowana jako miękka, półtwarda lub twarda również znajduje wiele zastosowań. Sprawdź te najpopularniejsze i dowiedz się więcej o właściwościach materiału.

Folia PCW – właściwości

Powodem, dla którego folia PCW ma tak szerokie zastosowanie, są jej właściwości i parametry techniczne. Dzięki określonemu procesowi produkcji uzyskuje się materiał wyróżniający się wysoką odpornością chemiczną, estetyką oraz podatnością na różne metody obróbki. Może on być produkowany z różnymi ilościami tzw. plastyfikatorów – dzięki nim uzyskuje się pożądany balans pomiędzy giętkością a sztywnością materiału. Ponadto folię PCW można barwić na dowolny kolor, a także zadrukowywać, zwiększając jej walory wizualne. Podobna dowolność dotyczy rodzajów powierzchni gotowej folii.

Co więcej, folie PCW, szczególnie te półtwarde i twarde, bardzo dobrze sprawdzają się w procesie obróbki, wykazując się wyjątkową praktycznością i łatwością wykorzystania na liniach produkcyjnych. To dlatego, że:

  • są stabilne wymiarowo,
  • nie blokują się w procesie wykrawania,
  • poszczególne arkusze nie sklejają się ze sobą,
  • dostępne są warianty odpowiednie do użytku w niskich temperaturach lub antystatyczne.

Zastosowanie folii PCW

Jak więc wykorzystuje się walory folii PCW? Na przykład w sektorze przemysłowym. To materiał, który w wersji twardej świetnie nadaje się do produkcji materiałów biurowo-szkolnych. Powstają z niego między innymi sztywne skoroszyty i okładki, atrakcyjne podkładki na biurka oraz wytrzymałe linijki. Z nieco cieńszej i bardziej elastycznej folii PCW można zaś tworzyć etui i koszulki na dokumenty, identyfikatory oraz rozmaite pomoce naukowe.

Folia PCW jest też doceniana w branży reklamowej. Mogą z niej powstawać etykiety, naklejki, karty, wizytówki i wiele innych drobnych elementów. Ponadto wykorzystywana jest do produkcji szyldów, plakatów, displayów, tablic wystawowych i podobnych materiałów POS, które muszą odznaczać się jednoczesną wytrzymałością i lekkością w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem.

Najczęściej folia PCW służy jednak do produkcji opakowań. Może być formowana na wiele sposobów (m.in. wykrawana, tłoczona, zgrzewana, klejona, bigowana, termo formowana, gięta), dzięki czemu bez trudu tworzy rozmaite formy. Powstają z niej pudełka, blistry, tacki, tuby i wiele innych opakowań o szerokim przeznaczeniu – np. na tekstylia, zabawki, kosmetyki czy żywność. Z folii PCW często wytwarza się też „okienka” umożliwiające ocenę wizualną zapakowanego produktu.