Przechowywanie oraz transport żywności i wody – jaki materiał wybrać?

tkaniny-powlekanePrzechowywanie oraz transport żywności i wody wymaga zastosowania odpowiednich zbiorników i pojemników, jak również odpowiedniego przystosowania miejsca przechowywania i/lub środka transportu. W zależności do rodzaju i przeznaczenia transportowanej żywności do wykonania zbiorników i pojemników można zastosować specjalne tworzywa sztuczne lub tkaniny do kontaktu z żywnością i wodą pitną. Tkaniny do kontaktu z żywnością i wodą pitną to kategoria tkanin specjalnego przeznaczenia, które spełniają wysokie wymagania higieniczne, w związku z czym mogą być wykorzystane do wykonania plandek samochodowych, a nawet zbiorników na wodę pitną.

Plandeki samochodowe

Wydawać by się mogło, że jakość tkaniny, z której wykonuje się plandeki samochodowe nie ma znaczenia dla przewożonego ładunku. W praktyce okazuje się jednak, że samochody przeznaczone do transportu żywności muszą spełniać odpowiednie normy higieniczne, co przekłada się na konieczność zastosowania plandek wykonanych ze specjalistycznych tkanin powlekanych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Tkaniny do kontaktu z żywnością stanowią gwarancję bezpieczeństwa przewożonych artykułów spożywczych, w szczególności warzyw i owoców przechowywanych i transportowanych w otwartych skrzynkach. Transportując żywność samochodem z plandekami z odpowiednich tkanin powlekanych pwc mamy więc pewność, że nawet przypadkowa styczność plandeki z przewożoną żywnością nie będzie wywierała negatywnego wpływu chemicznego na transportowane produkty.

Zbiorniki na wodę pitną

Specjalistyczne tkaniny powlekane przeznaczone do kontaktu z wodą pitną umożliwiają tworzenie bezpiecznych zbiorników wodnych dla zabezpieczenia ludności w wodę w czasie przerw w dostawie wody pitnej lub na wypadek katastrofy np. ekologicznej. Te same tkaniny znajdują zastosowanie w wojsku. Można z nich wykonać niezwykle lekkie, a zarazem pojemne indywidualne zbiorniki na wodę stanowiące wyposażenie osobistego ekwipunku żołnierza.

Zbiorniki na wodę przemysłową

Warto przy tym pamiętać, iż zbiorniki przeznaczone do magazynowania wody przemysłowej wykorzystywanej m.in. w rolnictwie, biogazowniach, wojsku oraz służbach cywilnych nie muszą spełniać tak wysokich norm higienicznych. W praktyce oznacza to, że do ich wyrobu wykorzystuje się inne tkaniny niż w przypadku zbiorników na wodę pitną. W związku z tym popularne flexitanki – zbiorniki wody przemysłowej wykonane z tkanin powlekanych pwc – nie nadają się do przechowywania i transportu wody pitnej.