Profile do frontów meblowych. O tym, jak zaprojektować wymarzone meble

Aluminiowy profil do frontów meblowych znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie w stolarce meblowej przewidziano przeszklenia. Mogą to być zarówno tradycyjne przeszklenia o dużej przejrzystości materiału, jak i przeszklenia z szyb mrożonych lub z nadrukiem. Tradycyjnie przeszklenia montuje się w meblach kuchennych oraz meblach przeznaczonych do pokoi dziennych. Jednak ze względu na lekkość, jaką nadają zwartej zabudowie meblowej coraz częściej możemy spotkać je także w szafkach łazienkowych, meblach biurowych, a także meblach dla nastolatków. W tych ostatnich szczególnie ciekawie komponują się z przeszkleniami na bazie szkła drukowanego, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrealizować praktycznie każdą wizję – od mebli dekorowanych abstrakcyjnymi wzorami, po systemy meblowe ze scenami z ulubionych filmów.

Główne zalety profili do frontów meblowychProfile do frontów meblowych

Profile do frontów meblowych są wykonane z aluminium. To zapewnia ich estetyczny wygląd, a zarazem łatwość obróbki, dzięki której możemy tworzyć obramowania dla przeszkleń nie tylko w różnych rozmiarach, ale przede wszystkim w różnych kształtach. Najbardziej typowe są oczywiście ramki prostokątne, gdyż tego typu szafki najlepiej komponują się w zabudowie meblarskiej pozwalając efektywnie wykorzystać przestrzeń.

Profile do frontów meblowych z aluminium są odporne na korozję, a zarazem relatywnie łatwe do utrzymania w czystości. Bez obaw o zacieki czy plamy możemy je stosować zarówno w przypadku zabudowy mebli kuchennych, jak i w bardziej wymagających środowiskach, takich jak łazienki. Ich dodatkową zaletą jest różnorodność rozmiarów, co przekłada się na możliwość projektowania frontów meblowych z szerokimi i wąskimi ramkami. Im węższy jest profil tym bardziej lekka wydaje się konstrukcja, i odwrotnie. Warto przy tym pamiętać, że zarówno szerokie jak i wąskie profile są stosunkowo lekkie, w związku z czym o ich wyborze decyduje przede wszystkim estetyka, a nie nośność konstrukcji.

Łatwa obróbką, a co za tym idzie jeszcze więcej możliwości!

Cechą szczególnie cenioną przez stolarzy jest łatwość obróbki profili aluminiowych, które można dowolnie kształtować i przycinać tworząc oryginalne fronty meblowe. Profile do mebli możemy kształtować i profilować za pomocą:

 • cięcia,
 • toczenia,
 • frezowania,
 • gięcia.

W profilu z łatwością wywiercimy otwór, który umożliwi nam trwały i estetyczny montaż innych elementów, takich jak np. zawiasy. Profile do frontów meblowych możemy łączyć ze sobą oraz z pozostałymi elementami zabudowy meblarskiej na wiele sposobów, przez:

 • spawanie,
 • skręcanie,
 • nitowanie,
 • klejenie,
 • zaciskanie,
 • złącza zatrzaskowe,
 • połączenia zawiasów.

Warto przy tym pamiętać, że te same profile (oczywiście o odpowiedniej grubości) wykorzystuje się także w systemach drzwi przesuwnych do szaf wnękowych. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie projektujemy drzwi szklane lub przeszklenia dekoracyjne na frontach wielkopowierzchniowych.