Poliwęglan komorowy – zastosowania w budownictwie

poliweglan-komorowy Poliwęglan komorowy czyli polimer z grupy poliestrów o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. W sprzedaży dostępny jest m.in. pod postacią płyt poliwęglanowych, które znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie. Płyty poliwęglanowe charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością, odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, niewielkim ciężarem, dużą sztywnością oraz łatwością formowania na zimno i na gorąco. To właśnie łatwości formowania na zimno i na gorąco i wysokiej przepuszczalności światła płyty z poliwęglanu komorowego zawdzięczają swoją popularność. W jakich konstrukcjach możemy je zastosować?

Obszar zastosowań płyt poliwęglanowych jest naprawdę rozległy. Szczególnie chętnie sięga się po nie tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie wysokiej przepuszczalności światła bez konieczności obciążania konstrukcji nośnej. Poliwęglan jest dużo lżejszy od szkła, co przekłada się na możliwość osadzania płyt w miejscach, w których stosowanie cięższych materiałów jest niemożliwe lub niewskazane. W praktyce płyty poliwęglanowe znajdują więc zastosowanie:

  • jako pokrycia i przeszklenia dachów obiektów wielkopowierzchniowych – obiektów sportowych, przemysłowych i halowych – zastosowanie w konstrukcji tych obiektów poliwęglanu zamiast szkła pozwala znacząco ograniczyć koszty wzniesienia obiektu i jego konserwacji, jednocześnie ograniczając do minimum ryzyko ewentualnych wypadków spowodowanych uszkodzeniem przeszklenia,
  • do produkcji klap dymowych i świetlików – ze względu na łatwość formowania materiału poliwęglan komorowy umożliwia tworzenie świetlików oraz klap dymnych o różnych kształtach dostosowanych do projektu obiektu,
  • jako zadaszenie konstrukcji lekkich – pasaży, przystanków, wiat – zastosowanie poliwęglanu jest w tym aspekcie podyktowane niskim kosztem konstrukcji, jej bezpieczeństwem oraz możliwością tworzenia nietypowych kształtów (zadaszeń prostych i kopuł, dachów spadowych i wielu innych).

Poliwęglan komorowy w zastosowaniach domowych

Obok obiektów użyteczności publicznej poliwęglan komorowy, a właściwie płyty poliwęglanowe znajdują zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych. Wykorzystuje się je jako przeszklenia werand, balkonów i ogrodów zimowych, a także przeszklenia i doświetlenia szklarni i basenów. Płyty poliwęglanowe to także bezpieczne wypełnienia okien i drzwi. W praktyce można je zastosować wszędzie tam, gdzie zależy nam na wysokiej przepuszczalności światła, możliwości formowania materiału oraz lekkości przeszklenia. Bardzo ważne są także względy bezpieczeństwa, dlatego płyty poliwęglanowe coraz powszechniej stosuje się jako alternatywę dla szkła, nawet hartowanego.