Polistyren nie jedną ma twarz

Polistyren towarzyszy nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku – od dziecięcych zabawek, przez elementy wyposażenia wnętrz, aż po wszechobecne kreacje reklamowe. Czym jest? Skąd się wziął? Jakie ma właściwości?

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących jednego z najpopularniejszych obecnie tworzyw sztucznych znajdziesz w poniższym artykule, który traktuje o różnych obliczach polistyrenu.

Czym jest polistyren i skąd się bierze?polistyren

Polistyren jest tworzywem sztucznym, które stanowi polimer z grupy poliolefin. Otrzymuje się go w procesie polimeryzacji styrenu, który jest organicznym związkiem chemicznym z alkenowym łańcuchem bocznym. Otrzymany w wyniku polimeryzacji styrenu polistyren jest termoplastem pozbawionym koloru, który jednocześnie charakteryzuje twardość, kruchość oraz bardzo ograniczona elastyczność. Jak więc tworzywo, które nie jest elastyczne stało się bazą dla tak wielu kreacji/wyrobów wymagających zastosowania materiałów o podwyższonej elastyczności?

Czysty polistyren jest wprawdzie wykorzystywany do produkcji pewnych wyrobów, lecz najczęściej w przemyśle zastosowanie znajdują materiały sztuczne wyprodukowane na jego bazie. Oznacza to, iż tworzywo otrzymane w wyniku polimeryzacji styrenu miesza się z określonymi dodatkami, co pozwala uzyskać tworzywa sztuczne o pożądanych właściwościach. Tak powstają m.in. płyty HIPS czy płyty XPS.

Jakie ma właściwości?

Jak już wspomnieliśmy polistyren stanowi podstawę do wyrobu wielu tworzyw sztucznych, które ze względu na jego zawartość w sobie oznacza się literami „PS”. W czystej postaci polistyren jest bezbarwny, twardy, kruchy i raczej nieelastyczny. Jest tworzywem termoplastycznym, a więc tworzywem, które w określonych warunkach – temperaturze i ciśnieniu – zaczyna przejawiać własności lepkiego płynu. Termoplasty kształtuje się poprze tłoczenie i wtryskiwanie w podwyższonej temperaturze, a następnie szybkie ochładzanie wyrobu.

Czym jeszcze cechuje się PS?

Polistyren można barwić na dowolne kolory, stąd możliwość zamówienia płyt PS w praktycznie każdym z kolorów dostępnych w palecie RAL i PANTONE. W porównaniu do polietylenu oraz polipropylenu polistyren charakteryzuje niższa temperatura mięknienia oraz mniejsza lepkość stopu. Cechy te sprawiają, że tworzywo doskonale nadaje się jako surowiec w procesie formowania wtryskowego stosunkowo niewielkich przedmiotów o złożonych kształtach.

HIPS - plastyczna twarz polistyrenu

HIPS to polistyren wysokoudarowy, który otrzymuje się w wyniku polimeryzacji styrenu z dodatkiem kauczuku syntetycznego. Otrzymane w ten sposób tworzywo sztuczne jest mniej przejrzyste niż czysty PS. W prawdzie w wyniku modyfikacji zmianie ulega także stabilność temperaturowa oraz sztywność tworzywa wynikowego, jednak wyraźnie zwiększa się jego udarowość, którą można dodatkowo zmieniać zmieniając proporcje dodatku kauczuku w tworzywie.  

Plastik polistyrenowy w reklamie

Polistyren wysokoudarowy jest często nazywany plastikiem polistyrenowym. Ze względu na swoje właściwości – wśród kluczowych cech tworzywa wskazać należy podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz bogate walory estetyczne – HIPS jest powszechnie wykorzystywany w branży wnętrzarskiej, a także branży reklamowej.

Co decyduje o popularności HIPS w reklamie?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać przede wszystkim we właściwościach plastycznych tworzywa. Polistyren wysokoudarowy poddaje się wszystkim metodom obróbki wiórowej – pod warunkiem, iż uwzględniają one wytyczne do obróbki tworzyw sztucznych. Oczywiście obróbka mechaniczna to nie jedyny sposób, w jaki można zmodyfikować kształt płyty HIPS. Polistyren wysokoudarowy doskonale nadaje się do obróbki termicznej. Oznacza to, iż w zależności od potrzeb płyty można poddawać termo-formowaniu, a także spawaniu i klejeniu na gorąco. Należy przy tym pamiętać, iż dostępne na rynku płyty lustrzane nie poddają się procesowi termo-formowania. Można je natomiast giąć na gorąco, o ile płyta będzie ogrzewana od strony folii lustrzanej.