Plexiglas – od czego zależy jego cena?

 

 

 

plexi-glassPlexiglas nazywany szkłem akrylowym lub szkłem bezpiecznym to materiał obecny na rynku materiałów konstrukcyjnych od bardzo dawna. Jednak dopiero od pewnego czasu pleksi jest szeroko wykorzystywana w budownictwie, przemyśle i aranżacji wnętrz. Jednym z czynników, który decyduje o rosnącej popularności pleksi jest jej cena, dzięki której szkło akrylowe jest dużo tańsze od szkła tradycyjnego. W parze z niższymi kosztami materiału idzie bezpieczeństwo oraz wysoka trwałość plexiglasu i wyrobów z niego wykonanych. Ile kosztuje plexiglas i od czego zależy jego cena?

Cena plexiglasu i szkła tradycyjnego

O wyborze plexiglasu często decyduje cena i trwałość materiału. Szkło w cenie porównywalnej do ceny pleksi jest materiałem o zdecydowanie niższej odporności na uszkodzenia, podczas gdy szkło hartowane – tzw. szkło bezpieczne, które odznacza się wyższą udarowością od szkła niehartowanego, a przy rozbiciu rozsypuje się na małe, tępe okruchy – jest o wiele droższe w zakupie niż pleksi. W rezultacie szkło akrylowe zapewnia najkorzystniejszy stosunek ceny do trwałości, a także do jakości – oferowane na rynku płyty bezbarwne charakteryzują się wysoką przejrzystością i stanowią naprawdę bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych przeszkleń.

Od czego zależy cena pleksi?

W porównaniu z kosztem zakupu szkła tradycyjnego plexiglas jest wyborem o wiele bardziej korzystnym. Jednak cena pleksi różni się u poszczególnych dostawców, a nierzadko także w obrębie oferty jednego dystrybutora. Dlaczego?

W przypadku materiału takiego jak pleksi cena zależy od wielu czynników, których dobór jest uwarunkowany specyfiką realizowanego projektu. Tam, gdzie plexiglas ma pełnić alternatywę dla szkła tradycyjnego wybierzemy płyty bezbarwne. Ich cena różni się w zależności od:

  • sposobu produkcji (płyty wytłaczane i płyty wylewane),
  • rodzaju materiału (do wyboru mamy płyty z różnych materiałów, które nieznacznie różnią się właściwościami i parametrami użytkowymi),
  • grubości płyty (na rynku dostępne są płyty o grubości od kilku do kilkudziesięciu mm).

U dobrego dystrybutora ponadto znajdziemy płyty o innych wykończeniach, takie jak płyty opal i płyty kolorowe. W porównaniu z płytami opalizującymi i kolorowymi akrylowe szkło bezbarwne jest najtańsze w swojej kategorii produktowej. Często jest również wyrobem najbardziej powszechnym – nie każdy rodzaj płyt jest dostępny we wszystkich wariantach wykończenia, przy czym niemal każdy możemy zamówić w wariancie bezbarwnym/transparentnym. Wynika to przede wszystkim z zapotrzebowania. Pleksi na ogół jest wybierana jako zamiennik szkła w przeszkleniach, w których zależy nam na uzyskaniu wysokiej przejrzystości i przepuszczalności światła.