Od czego zależy cena folii stretch?

Folia stretch to materiał cieszący się ogromną popularnością. Z jego zalet korzysta przemysł, branża logistyczna, rolnictwo, branża spożywcza oraz niezliczona liczba gospodarstw domowych. Dla wielu z nas folia stretch stanowi pewnego rodzaju produkt pierwszej potrzeby, bez którego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić efektywnego funkcjonowania swojego biznesu. To sprawia, że w sytuacji, w której zamawiana jest folia stretch cena ma znaczenie drugorzędne. Tymczasem cena folii stretch wzrosła nawet o 100% dla wybranych produktów na przestrzeni ubiegłego roku. Z czego to wynika? Od czego zależy cena folii stretch?

Cena folii stretch: Od czego zależy?Standardowa folia stretch

Cena folii stretch jest uzależniona od szeregu czynników. Ofertę folii stretch dzielimy na produkty:

  • ręczne, czyli przeznaczone do manualnego owijania ładunku
  • maszynowe, czyli przeznaczone do maszynowego zabezpieczenia towaru.

Dodatkowo wyróżniamy:

  • standardową folię stretch,
  • folie typu pre-stretch.

Standardowa folia stretch

Standardowa folia to produkt odznaczający się standardowymi parametrami. W przypadku foli ręcznych jest folia o szerokości 500 mm, o grubości 17-30 mikronów, przy czym najpopularniejszą grubością folii do owijania ręcznego są 23 mikrony. Rozciągliwość standardowej folii ręcznej mieści się w przedziale do 150 do 180%, co oznacza, że jeden metr folii możemy w trakcie rozwijania z rolki rozciągnąć od 150 do 180 cm. Folie ręczne są oferowane w wariancie transparentnym oraz kolorowym. W przypadku folii maszynowych również występują pewne standardy, przy pomocy których możemy określić produkt standardowy, najczęściej wybierany przez klientów. W tym przypadku jest to po raz kolejny folia  szerokości 500 mm i grubości 17-30 mikronów oraz rozciągliwości mieszczącej się w przedziale 150 do 180%. Przy czym w tej kategorii produktowej możemy znaleźć folie o znacznie większej rozciągliwości, nawet sięgającej 300%.

Folie typu pre-stretch

Folie typu pre-stretch to inna kategoria popularnej folii, która jest już wstępnie rozciągnięta w procesie produkcyjnym. Pre-stretch występuje w wariancie ręcznym i maszynowym, przy czym standardowo folia jest cieńsza od pozostałych kategorii.

Parametry produktu a cena folii i koszt jej eksploatacji

Wszystkie wskazane wyżej parametry produktu mają bezpośredni wpływ na cenę folii stretch. Dodatkowo na ostateczną cenę zakupu może wpływać ilość zamawianego wyrobu, rodzaj współpracy z producentem/dostawcą folii oraz cena za kilogram folii netto. W tym przypadku warto również zwrócić uwagę na koszt owinięcia palety. Często droższa folia okazuje się bardziej ekonomiczna w użytkowaniu.