Obróbka płyt mineralno-akrylowych Montelli

Płyty mineralno-akrylowe należą do grupy materiałów powierzchniowych znanych jako solid surface. To trwały, nieporowaty i jednorodny materiał, który powstaje z połączenia żywicy akrylowej z minerałami naturalnymi (w proporcji 1/3 do 2/3). Płyty mineralno-akrylowe są nie tylko niezwykle trwałe, ale przede wszystkim odnawialne i łatwe w naprawie, co znacząco poszerza spektrum ich zastosowań.Obróbka płyt mineralno-akrylowych

Standardowo płyty mineralno-akrylowe Montelli wykorzystuje się przede wszystkim jako materiał wykończeniowy do produkcji mebli, a także innych elementów funkcjonalno-dekoracyjnych w przestrzeniach publicznych, biznesowych i prywatnych. Można je spotkać w:

  • lokalach gastronomicznych,
  • sklepach,
  • placówkach służby zdrowia,
  • hotelach i innych obiektach hotelarskich,
  • przestrzeniach biurowych,
  • domowych kuchniach i łazienkach.

Obróbka płyt

Płyty mineralno-akrylowe Montelli Ultra należą do grupy materiałów termoformowanych. Oznacza to, że pod wpływem ciepła możemy dowolnie formować płytę tak, aby nadać jej pożądany kształt. Płyty Montelli Basic nie poddają się formowaniu na ciepło, w związku z czym ich obróbka wymaga zastosowania takich samych narzędzi, jak obróbka większości płyt mineralno-akrylowych Cordian. Warto w tym miejscu zauważyć, że marka Montelli stanowi swoiste uzupełnienie oferty handlowej firmy Dupont, producenta płyt Montelli i Cordian.

Estetyczna obróbka płyt mineralno-akrylowych nie poddających się formowaniu termicznemu – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na płytę z palety Cordian czy Montelli – wymaga odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Dużą rolę w obróbce materiałów powierzchniowych odgrywają precyzyjne elektronarzędzia. Dzięki nim możemy nie tylko nadać płycie pożądany kształt, ale również zadbać o to, żeby miejsca cięcia były odpowiednio wykończone. W przypadku, kiedy zamierzamy stworzyć jednolitą powierzchnię z dwóch lub więcej elementów niezwykle pomocne mogą się okazać przyssawki. Do przycinania płyt i wycinania otworów w blatach przyda się natomiast pilarko-zagłębiarka. O jakość wykończenia krawędzi zadba odpowiednia frezarka, podczas gdy wykonując doklejki z materiałów mineralno-akrylowych powinniśmy mieć w zanadrzu szlifierkę taśmową.

W warunkach domowych, bez dostępu do odpowiednich technologii i narzędzi obróbka płyt mineralno-akrylowych może być trudna. Dlatego decydując się na montaż blatu w kuchni lub łazience warto poszukać firmy, która oferuje wyroby gotowe lub specjalizuje się w obróbce płyt zgodnie z zamówieniem klienta.