Na co zwrócić uwagę przy zakupie folii termotransferowej?

folia-termotransferowa

Folia transferowa to popularne medium wykorzystywane przede wszystkim w branży odzieżowej i reklamowej. Możliwość stosowania folii na tkaninach naturalnych i syntetycznych pozwala na realizację praktycznie dowolnego projektu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów estetycznych nadruku zarówno na materiałach w kolorze białym, jak i kolorowych.

Folie termotransferowe są dostępne w kilku odmianach. Główny podział to podział na folie flex i flock. Jednocześnie w ramach tych kategorii dostępne są folie różniące się od siebie pod względem parametrów fizycznych. Na co zwrócić uwagę wybierając folię termotransferową? Czy oferowane przez producentów rozwiązania mogą być stosowane zamiennie?

Zalety folii termotransferowych

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zastosowanie folii flex czy flock oba media charakteryzują się:

  • wysokimi walorami estetycznymi – głębia koloru, atrakcyjna powierzchnia nadruku,
  • niskimi kosztami realizacji zamówienia – znakowanie przy pomocy folii termotransferowych nie wymaga przygotowania szablonów, co obniża koszty druku, a właściwie aplikacji folii,
  • wysoką odporność nadruku na spieranie i płowienie,
  • możliwością stosowania na materiałach naturalnych i syntetycznych.

Mimo dzielenia z sobą wielu zalet folie termotransferowe, jak już wspominaliśmy, różnią się pod względem parametrów fizycznych:

  • folia flex charakteryzuje się gładką powierzchnią, jej wykończenie może mieć błyszczące lub matowe,
  • folia flock w dotyku przypomina zamsz,
  • folia flex jest produkowana z dwóch surowców PCV i polieturanu, co wpływa na elastyczność medium i możliwość jego stosowania na różnych tkaninach,
  • folia flock jest dostępna w wariantach umożliwiających uzyskanie niestandardowych efektów estetycznych nadruku.

Na co w takim razie zwrócić uwagę przy zakupie folii temotransferowej?

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki efekt wizualny i sensoryczny chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na płaskim i błyszczącym nadruku zdecydowanie powinniśmy wybrać jedną z folii felx. Jeśli nadruk ma być „włochaty” lub wypukły niezbędne będzie zastosowanie folii flock.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy flex różni się parametrami fizycznymi, a co za tym idzie możliwością aplikacji na różnych tkaninach. W przypadku tekstyliów użytku codziennego i tkanin rozciągliwych najlepszym wyborem będzie flex wykonany z polieturanu. Folia pracuje wraz z tkaniną, dzięki czemu nadruk nie pęka i nie łuszczy się. W przypadku grubych i sztywnych tkanin o ograniczonej rozciągliwości bardzo dobrze sprawdza się folia termotransferowa z PCV.