Na co zwrócić uwagę przy zakupie folii stretch?

Wybór konkretnego typu wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej każdorazowo powinno się uzależniać od przeznaczenia tejże folii, którą – w zależności od zadania – możemy aplikować ręcznie lub maszynowo. Szukając elastycznej folii stretch do aplikacji maszynowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby była to folia maszynowa uniwersalna, mocna lub supermocna, gdyż folia ręczna może się okazać zbyt delikatna i będzie się rwać podczas aplikacji. Nie oznacza to oczywiście, że folia stretch ręczna nie nadaje się do zabezpieczania towarów i produktów. Przeciwnie, sprawdza się w tej roli doskonale, przy czym podczas aplikacji ręcznej uzyskujemy inne naprężenia powierzchni folii niż w przypadku aplikacji maszynowej, stąd należy zwracać szczególną uwagę na przeznaczenie danego materiału opakowaniowego. Zacznijmy od początku...

Czym jest folia stretch i do czego służy?Czym jest folia stretch i do czego służy

Folia stretch to obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu materiałów pakowych. Doskonale sprawdza się zarówno podczas zabezpieczania ładunków zbiorczych na paletach, jak i przedmiotów jednostkowych o dużych gabarytach. Niewielka grubość folii oraz jej wysoka wytrzymałość sprawiają, że folia stretch jest niezwykle ekonomicznym materiałem pakowym.

W asortymencie producentów wielowarstwowej rozciągliwej folii polietylenowej możemy znaleźć folię transparentną i folię czarną. Pierwsza doskonale chroni przed kurzem i wilgocią, jednocześnie umożliwiając „podejrzenie” zawartości paczki. Druga dodatkowo stanowi barierę wizualną, dzięki czemu znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży transportowej oraz we wszystkich firmach prowadzących sprzedaż wysyłkową swoich wyrobów.

Zamawiając folię online warto się upewnić, czy prawidłowo wybraliśmy kolor – transparentna lub czarna – o ile pod względem zabezpieczenia przed kurzem, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi obydwa rodzaje folii gwarantują tak samo wysoką ochronę, o tyle czarna folia w magazynie może nastręczyć sporych trudności, a przezroczysta folia podczas zabezpieczania wysyłanych towarów będzie wymagała ich wcześniejszego owinięcia szarym papierem lub innym materiałem tworzącym barierę dla oka.

Folie maszynowe – aż trzy rodzaje

Magazyny i centra dystrybucyjne bardzo często korzystają z maszynowego zabezpieczania ładunków zbiorczych na paletach. W tym celu niezbędne są odpowiednie folie stretch, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami użytkowymi. W asortymencie posiadamy trzy typy folii maszynowych:

  • uniwersalne,
  • mocne,
  • super mocne.

Poszczególne typy różnią się od siebie przede wszystkim parametrami użytkowymi, takimi jak gwarantowany roziąg (%) oraz rozciąg maksymalny (%). Folia uniwersalna to odpowiednio od 150 do 180% rozciągu maksymalnego, folia mocna od 200 do 250%, a super mocna od 250 do 300%. Wszystkie to folie CAST wielowarstwowe produkowane z liniowego polietylenu o niskiej gęstości. Wybór konkretnego typu w tym przypadku powinniśmy więc uzależnić od pożądanych wartości parametrów rozciągu, gwarantowanego i maksymalnego.