Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty HIPS?

plyta-hipsHIPS czyli High Impact Polystyrene to wysokoudarowa modyfikacja polistyrenu PS. HIPS powstaje w wyniku dodania do tworzywa PS kauczuku butadienowego. Tworzywo charakteryzuje się lekkością, wysoką udarowością oraz podatnością na termoformowanie. Dzięki temu możliwe jest tłoczenie nawet skomplikowanych form przestrzennych i wykorzystywanie płyt HIPS w licznych aplikacjach wewnętrznych, przede wszystkim w branży przemysłowej i reklamowej.

Czym jeszcze charakteryzują się płyty HIPS i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Decydując się na wybór płyt HIPS należy pamiętać o tym, że HIPS nie jest tworzywem odpornym na szkodliwe działanie promieni UV, dlatego zasadniczo nie nadaje się do aplikacji zewnętrznych. Tworzywo może być stosowane na zewnątrz wyłącznie przez krótki czas. Żywotność płyty w warunkach zewnętrznych można nieco wydłużyć zamawiając HIPS w wersji z dodatkiem stabilizatora UV, przy czym w dalszym ciągu nie powinno ono być traktowane jako tworzywo dedykowane do aplikacji zewnętrznych.

Płyty HIPS są dostępne pełnej gamie wykończenia powierzchni. Standardowo w wersji mat/połysk oraz mat/mat. Dodatkowo niektórzy producenci oferują możliwość wykonania na zamówienie wersji z fakturowaną powierzchnią. Płyty z fakturą są odporne na zarysowania, co zwiększa ich żywotność.

Dekoracyjne właściwości tworzywa

HIPS obok różnych sposobów wykończenia powierzchni oferuje możliwość wyboru z szerokiej palety kolorów. Materiał jest barwiony w masie, dzięki czemu kolor jest trwały i nie ściera się podczas użytkowania. Co istotne na powierzchni płyt HIPS możemy wykonać dowolny nadruk, w rezultacie dostosowując stylistykę komponentu do potrzeb danego wnętrza, kampanii promocyjnej czy innego przedsięwzięcia.

Wybór płyt HIPS a ich zastosowanie

Standardowe płyty HIPS znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży reklamowej. Tworzy się z nich niemal wszystko – od potykaczy i ekspozytorów, aż po zabudowę stoisk targowych i kasetony podświetlane. HIPS to także materiał chętnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. W wariancie chłodniczym (HIPS chłodniczy) płyty stosuje się do produkcji wnętrz i obudów lodówek oraz lad chłodniczych. W wariancie dekoracyjnym (HIPS dekoracyjny) płyty stanowią częsty dodatek do mebli. Ponadto tworzywo jest stosowane do produkcji obudów do łóżek do solariów, manekinów wystawowych, zabawek dziecięcych, obudów urządzeń elektronicznych, sztywnych opakowań produktów przemysłowych, a nawet pojemników na odpady.

Wybór rodzaju płyty HIPS adekwatnie do planowanych zastosowań gwarantuje wysoką jakość oraz trwałość produktu finalnego. Dlatego zamawiając płyty HIPS zawsze warto mieć na uwadze ich konkretne przeznaczenie.