Na co zwracać uwagę przy wyborze wełny mineralnej?

Wybór materiału izolacyjnego takiego jak dobrej jakości wełna mineralna ma wpływ zarówno na komfort budynku, jak i bezpieczeństwo oraz zdrowie jego mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostają tutaj także kwestie finansowe oraz kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. Na co w takim razie zwracać uwagę przy wyborze wełny mineralnej?

Materiał a technologia montażu i przeznaczeniewełna mineralna

Kluczem do uzyskania skutecznej i trwałej izolacji jest odpowiedni dobór materiału adekwatnie do technologii montażu oraz przeznaczenia obiektu. Materiał należy dobierać pod kątem miejsca instalacji – montaż wewnętrzny lub zewnętrzny – jak również sił i innych czynników oddziałujących na izolację. Prawidłowo dobrany materiał i jego poprawny montaż pozwolą uzyskać trwałą warstwę izolacyjną o bardzo dobrych właściwościach użytkowych.

Materiał a producent 

Za jakość oraz trwałość izolacji odpowiada również marka. Dlatego wybierając wełnę mineralną warto kierować się przede wszystkim renomą producenta. Producent jest w tym przypadku gwarantem jakości oferowanego materiału izolacyjnego, a liczne pozytywne opinie na temat wyboru tylko potwierdzają jego jakość. Oczywiście nawet produkt renomowanego producenta może się okazać niewystarczający, jeśli podczas jego zakupu nie zwrócimy uwagi na istotne z perspektywy użytkowania izolacji parametry materiału.

Pozostałe parametry

O adekwatności doboru wełny mineralnej do konkretnego zastosowania decyduje cały szereg parametrów technicznych, w ramach których możemy wskazać m.in.:

  • deklarowaną przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła (im niższa, tym materiał lepiej izoluje),
  • opór cieplny RD (im wyższy RD, tym straty ciepła niższe),
  • bezpieczeństwo pożarowe wyrażone klasą reakcji na ogień,
  • współczynnik pochłaniania dźwięku (wartość 1 oznacza całkowite pochłanianie dźwięku, wraz ze spadkiem wartości współczynnika spada zdolność materiału do pochłaniania dźwięku).

Mając na uwadze wszystkie powyższe parametry jesteśmy w stanie dobrać wełnę mineralną adekwatnie do konkretnej inwestycji. Przynajmniej w teorii… W praktyce okazuje się, że efektywne porównywanie z sobą systemów różnych producentów nastręcza wielu wątpliwości i często utrudnia podjęcie decyzji. W takiej sytuacji wybór wełny  mineralnej do danych zastosowań najlepiej skonsultować z ekspertem, który biorąc pod uwagę specyfikę obiektu oraz ryzyka, na jakie będzie narażona izolacja w trakcie eksploatacji pomoże w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.