Na co zwracać uwagę przy wyborze tkaniny poliestrowej?

tkaniny-poliestrowe Tkaniny poliestrowe określa się mianem tkanin przyszłości. Rosnącą popularność zawdzięczają charakterystycznym cechom. Są miękkie jak bawełna, a zarazem bardzo odporne na uszkodzenia. Nie wchłaniają wody, dzięki czemu są łatwe do utrzymania w czystości. Ich oferta jest szeroka i zróżnicowana. Obok standardowych tkanin poliestrowych na rynku dostępne są również tkaniny lakierowane. Na co zwrócić uwagę wybierając tkaniny poliestrowe? Do jakich zastosowań najlepiej sprawdza się tkanina lakierowana?

Praktyczne zastosowanie tkanin poliestrowych

Omówione powyżej cechy tkanin poliestrowych przekładają się na ich liczne zastosowania. Tkaniny nisko chłonne są powszechnie wykorzystywane jako tekstylia do zastosowań zewnętrznych. Wykonuje się z nich pergole, rolety okienne, parasole, a nawet siedziska do krzeseł turystycznych i leżaków. Inny rodzaj tkani poliestrowych znajduje zastosowanie w branży tekstylnej. Poliestry świetnie chronią przed wiatrem i deszczem, dlatego szyje się z nich odzież zimową oraz odzież specjalnego przeznaczenia.

Szczególną odmianą tkanin poliestrowych są tkaniny lakierowane. Tkanina poliestrowa powlekana PCV to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych produktów. Dodatkowa warstwa PCV zwiększa odporność tkaniny na wodę oraz uszkodzenia mechaniczne, co pozwala na jej zastosowanie technologiczne. Tkaniny lakierowane są wykorzystywane do produkcji poszyć hal namiotowych, plandek różnego typu, a także w branży marketingowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając tkaninę poliestrową?

Oferta tkanin poliestrowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. W zależności od grubości i wykończenia tkaniny poliestrowe mogą być wykorzystywane w różnych projektach. Istotny jest adekwatny dobór materiału do konkretnego zastosowania. W przeciwnym razie tkanina nie spełni swojej roli.

Do produkcji pergoli ogrodowych i tarasowych, jak również osłon bocznych namiotów targowych i handlowych najczęściej wystarcza standardowa tkanina poliestrowa bez dodatkowej powłoki PCV. W przypadku produkcji osłon do hal namiotowych dedykowanych do użytku całorocznego należy wybrać tkaninę cechującą się znacznie większą wytrzymałością mechaniczną oraz lepszymi parametrami pod względem ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Tkaniny poliestrowe różnią się od siebie także pod względem elastyczności. Należy mieć to na uwadze, zwłaszcza tam, gdzie zależy nam na dużej sztywności materiału i stabilności wymiarowej w długiej perspektywie czasu.