Laminaty jako zabezpieczenie przed wandalizmem i graffiti

„Sztuka uliczna” to zjawisko, które dotyka różnych powierzchni. Do usuwania graffiti wykorzystuje się specjalne preparaty. Jednak proces czyszczenia jest czasochłonny i kosztowny. Dlatego właściciele obiektów i pojazdów coraz częściej sięgają po środki prewencji. Laminaty antygraffiti to powłoki, których celem jest zapobieganie skutkom wandalizmu.

 

Powłoki antygraffiti miały wyłącznie zniechęcać artystów ulicznych do malowania po elewacjach, ekranach akustycznych, pociągach i innych powierzchniach. W praktyce, za sprawą zastosowanych filtrów UV, właściwości hydrofobowych oraz izolowania powierzchni od czynników atmosferycznych, stały się swoistym elementem konserwacji.

 

Typy powłok antygraffiti

Rozróżniamy kilka typów powłok zabezpieczających. Pierwsze to powłoki, które zmywają się wraz z usuwanym z powierzchni graffiti. Powłoki tego typu trzeba każdorazowo odnawiać, w przeciwnym razie powierzchnia będzie niezabezpieczona. Drugim są powłoki trwałe, które nie zmywają się w procesie usuwania graffiti. Powłoki tego typu mają liczne zalety:

  • nie zmywają się podczas czyszczenia graffiti,
  • umożliwiają szybkie i łatwe usunięcie rysunku z powierzchni (wystarczy ciepła/zimna woda pod ciśnieniem),
  • możliwość dodatkowego pełnienia funkcji „antyplakat”.

Trzecim typem powłok są powłoki półtrwałe. To rozwiązania krótkoterminowe, z których graffiti można usunąć od jednego do kilku razy. Powłoki tego typu nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem inwestorów. Głównym problemem jest przewidzenie momentu, w którym zabezpieczenie należy odświeżyć tak, aby zapewnić dalsze skuteczne i bezpieczne usuwanie malunków z zabezpieczonych powierzchni.

 

Laminaty jako alternatywa dla powłok chemicznych

Alternatywą dla różnego rodzaju chemicznych powłok ochronnych są laminaty zabezpieczające. Laminaty w postaci folii aplikowanych na powierzchnię nie tylko ułatwiają usuwanie graffiti, ale równocześnie:

  • stanowią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • zabezpieczają przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych,
  • podkreślają kolorystykę malunku, wydruku, aplikacji.

 

Ze względu na swoje właściwości laminaty antygraffiti bardzo dobrze sprawdzają się do ochrony różnego typu powierzchni użytkowych, jak również wydruków wielkoformatowych, reklam wielkopowierzchniowych i zewnętrznych. Wśród ich licznych atutów wysokiej jakości laminatów ochronnych na uwagę z pewnością zasługuje ich trwałość i uniwersalność.