Klej do polipropylenu, laminatu, tworzyw ABS – co wybrać do spajania tworzyw sztucznych?

 Jednym z elementów obróbki tworzyw sztucznych jest tworzenie stabilnych, odpornych na oddziaływanie czynników zewnętrznych połączeń, dzięki którym wyroby z polipropylenu, laminatu oraz tworzyw ABS odznaczają się nie tylko funkcjonalnością, ale przede wszystkim trwałością. Jednym ze sposobów uzyskiwania trwałych połączeń są kleje do tworzyw sztucznych. Kleje do tworzyw sztucznych to niezwykle zróżnicowana grupa asortymentowa, w ramach której znajdziemy rozwiązania dedykowane do konkretnych zastosowań – tak określonych materiałów, jak i warunków eksploatacji wyrobu gotowego.

Kleje do tworzyw sztucznych – typy, rodzaje, przeznaczenie

Kleje do tworzyw sztucznych stanowią jeden z najlepszych, a zarazem najszybszych sposobów trwałego spajania elementów wykonanych z określonych materiałów. Jednak, żeby zapewnić stabilność i trwałość połączenia niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego kleju. Jedną z marek wiodących na rynku systemów łączenia tworzyw sztucznych jest marka ACRIFIX, w ofercie której znajdziemy m.in.:

  • kleje do polipropylenu (tzw. kleje do PP),
  • kleje do laminatu,
  • kleje do tworzywa ABS,
  • kleje do PCW,
  • kleje do PMMA,
  • kleje do Plexiglasu,
  • kleje do PP.

Kleje do PP zasługują na szczególną uwagę, gdyż polipropylen przez długi czas był postrzegany jako jedno z tworzyw trudno klejących, co zmuszało inwestorów do wyboru innego materiału lub poszukiwań innych systemów łączących. Obecnie kleje do polipropylenu są bardzo popularne, a dzięki ich zastosowaniu możemy trwale łączyć ze sobą elementy wykonane z płyt PP różnego rodzaju. 

Kleje polimeryzacyjne i rozpuszczalnikowe

Szeroka gama systemów łączenia tworzyw sztucznych obejmuje kleje polimeryzacyjne i rozpuszczalnikowe. Wśród tych pierwszych znajdziemy kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Kleje jednoskładnikowe są najczęściej transparentne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku łączenia elementów z Plexiglasu. Bardzo dobrze sprawdzają się także w innych zastosowaniach. Kleje dwuskładnikowe to preparaty cechujące się wysoką skutecznością i trwałością połączenia, jaką uzyskujemy wzbogacając spoiwo bazowe dodatkowymi komponentami umożliwiającymi pełną polimeryzację. Ostatnią z omawianych grup są kleje rozpuszczalnikowe. Kleje rozpuszczalnikowe dedykowane są przede wszystkim do szybkich i nieskomplikowanych połączeń. Są to kleje transparentne przeznaczone do łączenia ze sobą niewielkich powierzchni oraz do połączeń teowych.