Jakie właściwości powinny mieć tkaniny do biogazowni?

tkaniny-do-biogazowni Mianem biogazowni określamy zakład produkujący biogaz z biomasy roślinnej, dochodów zwierzęcych, odpadów organicznych, odpadów poubojowych lub osadu biologicznego ze ścieków. Niezależnie od „paliwa” zasilającego biogazownię do jej prawidłowej pracy niezbędne są odpowiednie tkaniny. Tkaniny do biogazowni wykorzystuje się przede wszystkim jako zewnętrzne i wewnętrzne tkaniny membranowe w konstrukcjach komór fermentacji oraz wtórnych komór fermentacji, w których zachodzi proces przetwarzania substratów. Jakie właściwości powinna mieć tkanina do biogazowni?

Właściwości dobrych tkanin do biogazowni

Liderami rynku tkanin do biogazowni są marki Polyplan i Sattler oferujące wysokiej jakości tkaniny lakierowane dwustronnie o odpowiednich właściwościach:

  • gazoszczelność – podstawowym zadaniem tkanin w biogazowniach jest ochrona przed ulatnianiem się gazu ze zbiornika na zewnątrz, jak również zabezpieczanie przez mieszaniem się gazów znajdujących się po obu stronach membrany,
  • odporność na wilgoć – materiały stosowane w biogazowniach powinny być odporne na korozję oraz szkodliwe oddziaływanie wilgoci, dobre tkaniny do biogazowni powinny charakteryzować się więc żadną lub bardzo niską nasiąkliwością, a zarazem nie przepuszczać deszczu,
  • trudnopalność – ze względu na obsługiwane medium tkaniny membranowe do biogazowni muszą spełniać określone normy i wymagania z zakresu Ppoż., tkaniny marek Polyplan i Sattler posiadają atesty trudnopalności DIN 4102 B1 oraz EN 13501-1.

Jakie jeszcze właściwości powinny wyróżniać dwustronnie lakierowane tkaniny do biogazowni? Zdecydowana większość z nich posiada dodatkowe zabezpieczenie przeciw grzybom i pleśni, co zwiększa bezpieczeństwo oraz żywotność konstrukcji, jednocześnie ograniczając koszty eksploatacji zakładu.

Pozostałe atuty dobrych tkanin do biogazowni

Producenci tkanin do biogazowni dbają nie tylko o parametry użytkowe oferowanych rozwiązań, ale również ich estetykę. W ofercie wspomnianych marek znajdziemy wysokiej jakości tkaniny poliestrowe lakierowane w wielu kolorach, a nawet wariantach wykończenia – matowe i błyszczące. Dodatkowo możemy wybrać, jakim lakierem zostaną pokryte nasze tkaniny. Do wyboru mamy lakiery akrylowe oraz lakiery PVDF.

Wśród wielu zalet tkanin do biogazowni na uwagę zasługuje również prosty montaż rozwiązania. Poszczególne fragmenty membrany łączy się ze sobą przy pomocy zgrzewania, najlepiej o wysokiej częstotliwości. To gwarantuje szczelność i trwałość połączenia, jednocześnie znacząco przyspieszając montaż membrany.