Jakie folie nadają się do oklejenia auta?

oklejanie autaCoraz większą popularnością cieszy się usługa car wrapping, która staje się powszchnie dostępna, gdyż wiele warsztatów decyduje się na wprowadzenie jej do oferty. Nic dziwnego, gdyż jest to prosty sposób na zmianę wyglądu auta oraz zabezpieczenie jego karoserii przed zgubnym działaniem czasu. Jeżeli planujesz oklejenie samochodu folią, powinieneś wcześniej zapoznać się, na czym polega cały proces, aby lepiej zrozumieć istotę car wrappingu.

Car wrapping – szybka metamorfoza auta

Całkowita zmiana wyglądu auta wcale nie musi być droga ani czasochłonna, gdyż taką możliwość dają folie samochodowe. Jest to nowatorska metoda na metamorfozę lakieru —dzięki usłudze car wrappingu można zmienić powłokę lakierniczą według własnej wizji. Dostęp do wielu wzorów i ciekawych motywów sprawi, że Twój samochód będzie wyrażał Twoją osobowość, a dodatkowo przyciągał wzrok niepowtarzalnym wyglądem. Car wrapping polega na obklejeniu całej karoserii lub tylko wybranych części specjalną folią, która może być bezbarwna, kolorowa lub z wybraną grafiką. Zabezpiecza on powłokę lakierniczą przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz atmosferycznych, chroniąc właściwy lakier przed uszkodzeniem. W całym procesie ważne jest to, aby wybrać dobrą folię, która przez wiele lat będzie należycie spełniała swoją funkcję. Firmy zajmujące się car wrappingiem wykorzystują folie wylewane, monomerowe i polimerowe. Jej wybór ma duże znaczenie dla trwałości powłoki oraz estetyczne wyglądu.

Folie wylewane, monomerowe czy polimerowe?

Rodzaj folii wybiera się w zależności od przeznaczenia i efektu, jaki chce się uzyskać. Istotą car wrappingu jest długotrwałe zabezpieczenie lakieru samochodowego przed uszkodzeniem, ale niektórym nie zależy na oklejeniu folią z powodów praktycznych i estetycznych tylko marketingowych. W przypadku naniesienia na auto reklam i grafik promocyjnych stosuje się folie monomerowe, gdyż nie charakteryzują się długą trwałością, a dodatkowo po pewnym czasie może odchodzić od lakieru, tworząc nieestetyczny efekt. Taka folia nie chroni również przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego jest stosowana głównie podczas eventów branżowych czy ekspozycji.

Największą trwałością wyróżniają się folie wylewane i stanowią one najbardziej zaawansowany technologicznie materiał do oklejania samochodów. Folie wylewane charakteryzują się dużą elastycznością, dlatego są polecane w szczególności do samochodów, na których widnieją głębokie wklęśnięcia i uwypuklenia. Stosuje się je w przypadku aut, które mają zostać zabezpieczone na długi czas, gdyż trwałość takiej foli wynosi nawet do 12 lat, imitując w tym czasie tradycyjny lakier samochodowy.

Równie dobrymi parametrami cieszą się folie polimerowe, które stosuje się częściej w przypadku reklam. Warto zaznaczyć, że decydując się na car wrapping nie trzeba stosować skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych karoserii, gdyż wystarczy podstawowe dbanie o samochód, ograniczające się do jego mycia i okresowego pastowania.