Jak wybrać odpowiedni klej montażowy do płyt?

Rynek systemów montażowych obejmuje szerokie spektrum rozwiązań o zróżnicowanym zastosowaniu. Jak wybrać to najlepsze? Przede wszystkim musimy mieć pewność, że wybrany przez nas klej montażowy sprawdzi się w miejscu planowanego montażu – ważny jest nie tylko montowany materiał oraz znajdujące się pod nim podłoże, ale również warunki panujące w miejscu montażu. Nie wszystkie kleje montażowe do płyt są przystosowane do aplikacji zewnętrznych. Warto o tym pamiętać, w szczególności planując montaż płyt i paneli do fasad budynków. Wybrany przez nas system montażowy musi być odporny na zmiany temperatur, wilgoć oraz wiatr.

System montażowy Sika Tack – klej montażowy i taśmaklej montażowy do płyt

Jednym z polecanych systemów mocowania paneli dla fasad wentylowanych jest system Sika Tack-Panel System. Inwestorzy chętnie po niego sięgają, gdyż jest to system ekonomicznego mocowania klejonego, który umożliwia mocowanie paneli w fasadach wentylowanych bez użycia inwazyjnego i kosztownego kotwienia mechanicznego. Na omawiany system składa się elastyczny klej montażowy, dwustronna taśma mocująco-dystansująca oraz zestaw materiałów pomocniczych. Ogromną zaletą rozwiązania Sika Tack-Panel System jest niewidoczność połączenia panelu z podłożem, dzięki czemu można uzyskać naprawdę interesujący efekt wizualny przy zachowaniu wysokiej estetyki wykonania i niewielkich kosztów.

Zastosowanie

Decydując się na system montażowy Sika Tack nie musimy się martwić o to, czy klej jest przeznaczony wyłącznie do aplikacji wewnętrznych, czy też można go bezpiecznie stosować na zewnątrz. Omawiany system to przede wszystkim klej montażowy do zastosowań zewnętrznych, który może być wykorzystywany do prac wykończeniowych wewnątrz. Dzięki temu system znajduje zastosowanie zarówno w obiektach nowych, jak i budynkach już istniejących. Niezależnie od tego czy są to obiekty o przeznaczeniu komercyjnym, czy budynki mieszkalne.

System bazuje na jednoskładnikowych, gotowych od użycia produktach, dzięki czemu montaż jest szybki, a co za tym idzie ekonomiczny. Producenci paneli fasadowych z tworzyw sztucznych często polecają klej montażowy Sika Tack, gdyż umożliwia montaż z równomiernym rozprowadzeniem naprężenia na całej powierzchni paneli. Eliminując naprężenia punktowe zwiększamy trwałość mocowania, jednocześnie podnosząc walor estetyczny wykończenia. Dodatkowym atutem systemu jest jego wysoka trwałość i odporność na warunki pogodowe.

Elementy systemu montażowego

Sika Tack-Panel System to:

  • klej montażowy – jednoskładnikowy poliuretan, który sieciuje pod wpływem wilgoci,
  • produkty przeznaczone do przygotowania paneli przed montażem, które mają za zadanie oczyszczenie paneli oraz optymalizację ich przyczepności,
  • taśma mocująca.

Dwustronna, samoprzylepna, taśma dystansująco-mocująca stanowi bardzo ważny element systemu montażowego. Jej podstawowym zadaniem jest wstępne mocowanie panelu fasadowego i utrzymanie go w prawidłowym położeniu do momentu utwardzenia elastycznego kleju montażowego. Taśma dodatkowo zapewnia jednakową 3 milimetrową grubość połączenia klejowego, dzięki czemu miejsca łączenia paneli z powierzchnią są gładkie i estetyczne.

Jak wybrać klej montażowy do podłoża?

Wybierając system montażu paneli fasadowych warto również wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, z jakim klej będzie współpracować. Nie wszystkie kleje są systemami uniwersalnymi, które pozwalają na montaż paneli zarówno do podłoża z aluminium, jak i listewek drewnianych. Jeśli chcemy zastosować system Sika Tack-Panel na podłożu z aluminium, podłoże musi mieć kształt liter L, T, H lub ich odpowiedników, a materiał z którego zostało zbudowane być wykonany ze stopu co najmniej AIMgSi 0.5 F 22 zgodnie z normą DIN 1748-1. Jeśli interesuje nas montaż paneli na podłożu drewnianym musimy zadbać o odpowiednie oczyszczenie powierzchni skleiny. Klej montażowy nadaje się do montażu na listwach świerkowych lub sosnowych o maksymalnej wilgotności < 14% zgodnie z normą DIN 1052.