Gdzie znajdą zastosowanie płyty kompozytowe?

 

 

  

plyty-kompozytowePłyty kompozytowe składają się z trzech warstw. Te zewnętrzne określa się mianem okładzin zewnętrznych. Są wykonane z aluminium. Warstwa wewnętrzna to rdzeń. Rdzeń w płytach kompozytowych może być wykonany z różnych tworzyw, co ma bezpośredni wpływ na możliwość zastosowania konkretnych płyt w danych aplikacjach. Jakie to aplikacje? Gdzie znajdują zastosowanie płyty kompozytowe?
Zanim opowiemy o możliwych zastosowaniach płyt kompozytowych skupmy się na moment na ich właściwościach i charakterystyce.

Charakterystyka płyt kompozytowych

Wysokiej jakości płyty kompozytowe to materiały charakteryzujące się wysoką odpornością na szkodliwy wpływ warunków zewnętrznych – warunków atmosferycznych, różnic temperatur, zanieczyszczeń. Ich podstawowym atutem jest łatwość wyoblania i gięcia, dzięki czemu płyty można dowolnie formować. Jednocześnie cechują się one małym ciężarem właściwym i dużą sztywnością, co pozwala na ich zastosowanie w konstrukcjach o ograniczonej nośności oraz na dużych wysokościach, na których niski ciężar materiału stanowi dodatkowy atut, ponieważ ułatwia jego transport i manipulowanie płytą podczas montażu. Płyty kompozytowe są łatwe i szybkie w montażu.

Obróbka i montaż

Zastosowania płyt kompozytowych w sposób bezpośredni wynikają z możliwości ich obróbki i łatwości montażu. Skuteczna obróbka płyt jest możliwa przy użyciu standardowych narzędzi. Co to oznacza? Płyty można ciąć zarówno przy pomocy pił tarczowych, jak i pił taśmowych i pionowych. Można w nich wiercić otwory. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się wiertła do metalu. Ponadto materiał poddaje się obróbce przez wykrawanie, przycinanie i frezowanie. Płyty można docinać przy pomocy gilotyn nożowych.

Zastosowanie płyt kompozytowych

Płyty kompozytowe są popularnym materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym. Przede wszystkim cieszą się popularnością jako płyty elewacyjne. Od lat wykonuje się z nich nowoczesne elewacje zewnętrzne:

  • budynków mieszkalnych,
  • budynków użyteczności publicznej,
  • budynków biurowych,
  • budynków komercyjnych.

Jednocześnie płyty kompozytowe znajdują zastosowanie w obudowach systemów oświetlenia oraz dekoracyjnych elementach wystawowych. Wykonuje się z nich okładziny kolumn, lady biurowe, a także panele sufitowe i ścienne. Wysoka wytrzymałość przy niskim ciężarze pozwala na bezpieczne stosowanie płyt zarówno w aplikacjach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Z właściwości płyt coraz chętniej korzysta również branża reklamowa.

arwnym/transparentnym. Wynika to przede wszystkim z zapotrzebowania. Pleksi na ogół jest wybierana jako zamiennik szkła w przeszkleniach, w których zależy nam na uzyskaniu wysokiej przejrzystości i przepuszczalności światła.