Folie samoprzylepne od A do Z

Asortyment folii samoprzylepnych jest niezwykle kolorowy i zróżnicowany. Znajdziemy w nim folie samoprzylepne o różnych parametrach oraz zastosowaniach – od foli typowo dekoracyjnych, po folie ochronne i zabezpieczające przed aktami wandalizmu.

Co to jest magnetyczna folia samoprzylepna?folie samoprzylepne

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że folie samoprzylepne różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oraz rodzajem wykończenia. W rzeczywistości różnic jest znacznie więcej. Wpływają one nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zastosowanie jakie ma konkretna magnetyczna folia samoprzylepna. Stosowanie folii niezgodnie z jej przeznaczeniem może skutkować nieprawidłową aplikacją na powierzchnię lub skróceniem czasu trwałości aplikacji. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór folii do poszczególnych zastosowań.

Folia samoprzylepna może być folią monomeryczną, polimeryczną lub wylewaną.  

Wielość odmian folii samoprzylepnych nie jednego przyprawiła już o zawrót głowy. Jednym z najprostszych podziałów folii, który zarazem wiąże się z zastosowaniami poszczególnych jej typów jest podział na:

Folie monomeryczne

Samoprzylepna folia monomeryczna nazywana także monomerową to jedna z podstawowych folii stosowanych w branży reklamowej. To na jej bazie tworzy się zewnętrzne i wewnętrzne kreacje reklamowe. Najczęściej przybierają one postać olbrzymich „naklejek” aplikowanych na płaskie powierzchnie, takie jak witryny sklepowe, ściany i podłogi w lokalach handlowych, a także karoserie samochodowe. Oczywiście z folii nomomerycznych tworzy się także mniejsze kreacje przeznaczone do aplikacji na niewielkich powierzchniach. Ta grupa asortymentowa folii dzieli się dodatkowo na folie do zastosowań krótkookresowych, średniookresowych i długookresowych. Wybór folii jest w tym przypadku podyktowany planowanym czasem ekspozycji reklamy.

Popularność folii monomerycznej w reklamie wynika z jej stosunkowo niskiej ceny. Jest to jedna z najtańszych dostępnych na rynku folii samoprzylepnych.

Folie polimeryczne

Folia samoprzylepna polimeryczna to folia przeznaczona przede wszystkim do zastosowań średnio- i długookresowych, która znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mogłaby być zastosowana folia monomerowa, ale nie pozwala na to planowany czas ekspozycji aplikacji. Folie polimeryczne pozwalają także na delikatne formowanie aplikacji i dopasowane jej do powierzchni obłych, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane do oklejania karoserii samochodowych.

Folia polimeryczna jest droższa od monomerowej, dlatego sięgają po nią na ogół inwestorzy poszukujący trwałych rozwiązań oraz rozwiązań odpornych na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Aplikacje z foli polimerycznych bardzo rzadko znajdują zastosowania krótkookresowe.

Folie wylewane

Folie wylewane to najdroższa, a zarazem technologicznie najbardziej zaawansowana grupa folii samoprzylepnych, które charakteryzują się interesującymi właściwościami. Są to właściwości zapominania/kasowania efektu pamięci w procesie technologicznym aplikowanej grafiki. Co to oznacza?

Każda z omawianych grup technologicznych produkowana jest w postaci płaskich arkuszy, które następnie podczas wyrobu aplikacji reklamowych są zadrukowywane. Podczas gdy folia monomeryczna po aplikacji wciąż pozostaje płaska, a folia polimerowa pozwala na lekkie modelowanie, folie wylewane dokładnie dopasowują się do obłości i wklęsłości podkładu, na którym są aplikowane. To czyni je materiałami przeznaczonymi do najbardziej wymagających aplikacji tworzonych reklam.