Folia stretch – do czego się jej używa?

Folia stretch to materiał wielowarstwowy produkowany z polietylenu o niskiej gęstości. Jej cechą charakterystyczną jest znaczna odporność na rozciąganie, a dodatkowym atutem właściwości, dzięki której fragmenty folii przywierają do siebie. Dzięki temu folia stretch to popularny materiał pakowy. Nawijana warstwa na warstwę na opakowanie lub bezpośrednio na zabezpieczany przedmiot skutecznie go chroni, nie wymagając przy tym stosowania dodatkowych systemów mocowań zabezpieczenia w postaci taśmy czy kleju. Do czego można wykorzystać folię stretch?

Praktyczne zastosowania folii stretchPraktyczne zastosowania folii stretch

Folia stretch to jeden z tych materiałów, bez którego  nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić funkcjonowania nowoczesnego przemysłu czy logistyki. Stretch jest materiałem niezastąpionym podczas owijania palet oraz zabezpieczania przesyłek i ładunków. Co ważne, folia nie tylko skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale równocześnie stanowi barierę dla wody i innych zanieczyszczeń, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kondycję magazynowanych lub transportowanych przedmiotów. W praktyce jest więc materiałem powszechnie wykorzystywanym przez firmy transportowe, właścicieli sklepów i pracowników magazynów.

Folia stretch znajduje również zastosowanie w rolnictwie i branży spożywczej. To, gdzie stosuje się folię stretch w dużej mierze zależy od jej specyfiki, a ta od wybranej metody produkcji. Obecnie folie stretch produkuje się w dwóch technologiach:

  • wylewanej cast i
  • rozdmuchowej blown.

Folie cast są orientowane w kierunku wzdłużnym, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy owijaniu palet i zabezpieczaniu ładunków na czas transportu. Folie blown są orientowane w obu kierunkach. Tę technologię wykorzystuje się do produkcji folii bardziej kleistych i odpornych na przebicie. To przede wszystkim folie dla rolnictwa i branży spożywczej.

Folia stretch w gospodarstwie domowym

Większość z nas wykorzystuje folię stretch w swoim gospodarstwie domowym. Produkty dedykowane dla branży spożywczej (dopuszczane do kontaktu z żywnością) świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, żeby jedzenie na dłużej zachowało świeżość. Stretch to także popularny materiał podczas prac remontowych i wykończeniowych. Folię możemy wykorzystać do zabezpieczenia elementów wyposażenia przed zanieczyszczeniem, jak również do zabezpieczenia narzędzi malarskich przed zakończeniem malowania. Owinięcie brudnego wałka folią przeciwdziała zasychaniu farby i umożliwia jego ponowne zastosowanie, co może nam oszczędzić sporo czasu między nakładaniem kolejnych warstw produktu nawierzchniowego na ściany czy meble.