Technologie druku wykorzystywane w przemyśle są stale rozwijane i doskonalone. Wraz z ich rozwojem zmianom podlegają drukarki przemysłowe, których zastosowanie w poszczególnych gałęziach przemysłu jest coraz szersze. Do czego służą drukarki przemysłowe? Czym się charakteryzują?
Drukarki przemysłowe są na szeroką skalę wykorzystywane do znakowania produktów. Stosuje się je w magazynach i na liniach produkcyjnych. Zadaniem części z nich jest również drukowanie listów przewozowych i oznaczeń. W praktyce drukarki przemysłowe najczęściej stosuje się do wydruku:
- etykiet transportowych,
- etykiet magazynowych,
- tabliczek znamionowych,
- etykiet specjalnych (etykietami specjalnymi określamy etykiety odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne).
Są to urządzenia przeznaczone do pracy w systemie ciągłym, a także w trudnych i wymagających warunkach otoczenia.
Cechy drukarek przemysłowych
Drukarki przemysłowe pracują w pomieszczeniach charakteryzujących się wysokim zapyleniem, wysoką wilgotnością powietrza, ekstremalnymi temperaturami oraz występowaniem drgań. Pod tym względem znacząco różnią się od standardowych drukarek biurowych, w przypadku których wymienione powyżej warunki w środowisku pracy byłyby równoznaczne z awarią urządzenia. Przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych drukarki przemysłowe chroni solidna obudowa. Często jest to obudowa metalowa, w ramach której producent zastosował dodatkowe uszczelki, których rolą jest dodatkowa izolacja podzespołów i ich ochrona.
Wśród licznych cech drukarek przemysłowych na uwagę zasługuje również wysoka wydajność. Ich zadaniem jest drukować szybko i dużo, i to nie tylko na papierze. Drukarki przemysłowe są przystosowane do wykonywania nadruków na różnych podłożach, w tym także na folii, satynie czy tworzywach sztucznych.
Drukarki przemysłowe w praktyce
Współczesny przemysł potrzebuje drukarek. Stały się one niezbędnym elementem automatyzacji procesów w wielu branżach. Ich trwałość, wydajność i możliwość pracy w systemie pracy ciągłej są kluczowe dla utrzymania ciągłości procesów wewnętrznych w przemyśle, magazynowaniu, logistyce i handlu.
Analiza obszarów zastosowania drukarek przemysłowych wyraźnie wskazuje na ich wysoki udział w automatyzacji procesów produkcyjnych. Omawiane urządzenia okazują się równie ważne dla procesów magazynowych i logistyki. Z drukarek przemysłowych korzystają również pracownicy biurowi. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez ankietę magazynu Inżynieria i Utrzymanie Ruchu drukarki przemysłowe znajdują zastosowanie w blisko 50% biur.