Dibond – zastosowanie i zamienniki

Dibond to nie tyle konkretny materiał konstrukcyjny, a znak towarowy znanego na całym świecie rozwiązania w zakresie wielowarstwowych płyt aluminiowych. Marka Dibond zyskała powszechne uznanie za sprawą wysokiej jakości oferowanych rozwiązań, których estetyka oraz precyzja wykonania umożliwiają zastosowanie płyt AL-PE-AL w reklamie oraz do aranżacji wnętrz. Renoma marki jest tak duża, że nazwa Dibond jest powszechnie używana jako określenie warstwowych płyt aluminiowych niezależnie od tego, kto jest ich faktycznym producentem. Warto o tym pamiętać, ponieważ na rynku funkcjonuje wiele zamienników płyt Dibond, które możemy mylnie utożsamić z rzeczywistym wyrobem marki. Czy zamienniki te są złe? W zdecydowanej większości nie, co przekłada się na szerokie spektrum ich zastosowań. Dla przykładu  płyty Plabond (zamiennik oferowany przez innego producenta) charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, w rezultacie czego są chętnie wybierane nie tylko przez producentów szyldów reklamowych, ale również dekoratorów wnętrz. Zarówno płyty Dibond, jak i Plabond są powszechnie wykorzystywane w aranżacjach przestrzeni komercyjnych – klubów, dyskotek, nowoczesnych restauracji, salonów odnowy biologicznej, punktów handlowo-usługowych.płyty aluminiowe

Wśród innych zamienników marki oferujących naprawdę dobrą jakość w korzystnej cenie są m.in. płyty: Tubond, Etalbond, Starbond, Aludecor.

Dibond i zamienniki – szerokie spektrum zastosowań

Zarówno oryginalne płyty Dibond, jak i ich zamienniki są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnych wykończeniach, co zdecydowanie wpływa na spektrum potencjalnych zastosowań wielowarstwowych płyt aluminiowych. Ze względu na to, że płyty odznaczają się lepszymi właściwościami użytkowymi niż płyty aluminiowe wykorzystuje się je zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i dekoracyjny. Najczęściej zastosowania płyt Dibond łączą w sobie obie te funkcje.

Co ważne, płyty wielowarstwowe ze rdzeniem z PE doskonale nadają się do zastosowań zewnętrznych. Dzięki temu są powszechnie wykorzystywane do produkcji szyldów i kreacji reklamowych narażonych na niszczące oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz, deszcz, wilgoć, czy promieniowanie UV. Płyty są odporne na korozję, nie chłoną wilgoci i nie odbarwiają się. W swoich rozwiązaniach marka Dibond stosuje termoutwardzalny lakier poliestrowy o bardzo wysokiej trwałości i odporności, dzięki czemu konstrukcje zachowują pierwotne walory estetyczne przez długi czas eksploatacji, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.