Czym są taśmy kedrowe?

Taśma keder (taśma kedrowa) to wysokiej jakości taśma powstająca na bazie tkanin poliestrowych powlekanych jednostronnie PCW. Dzięki temu taśma jest trwała i odporna na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych – od czynników mechanicznych począwszy, na atmosferycznych skończywszy. Doskonałe właściwości fizyczne i chemiczne taśm kedrowych w połączeniu z dużym zróżnicowaniem asortymentowym sprawiają, że są one coraz powszechniej wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na jedno z głównych zastosowań taśmy kedrowe często nazywa się namiotowymi.

Praktyczne zastosowania taśm kedrowychtaśmy kedrowe

Taśma keder to materiał montażowy odznaczający się łatwością aplikacji. Jednocześnie sama taśma jest niezwykle trwała, co przesądza o jej szerokim zastosowaniu w różnych branżach. W zależności od gałęzi przemysłu sięgającej po taśmy kedrowe, są one wykorzystywane do:

  • łączenia tkanin z profilami nośnymi
  • łączenia tkanin okryciowych z elementami konstrukcyjnymi w namiotach
  • montowania wolnostojących banerów reklamowych i promocyjnych.

Jednocześnie taśmy kedrowe są powszechnie wykorzystywane w transporcie i logistyce. Przy ich pomocy wzmacnia się brzegi plandek w samochodach ciężarowych, zapobiegając obsuwaniu się membrany stanowiącej pokrycie naczepy.

Taśmy kedrowe jako taśmy namiotowe

W konstrukcjach namiotowych keder stanowi ważny element – łączy membranę z ramą, a mówiąc prościej i bardziej obrazowo tkaninę powlekaną PCW stanowiącą ściany lub sufit namiotu z jego szkieletem lub rusztowaniem. Co ważne, taśmy kedrowe w zastosowaniach namiotowych pozwalają na szybki i prosty montaż tkanin, jednocześnie dając gwarancję trwałości ich mocowania. Jak to działa?

Główkę taśmy kedrowej umieszcza się w profilu ramy. Mianem główki określana jest ta część taśmy, w której znajduje się lina usztywniająca system montażowy. W ten sposób osiągamy mocowanie, w którym pióra kedru wystają ze szczeliny profilu. To do nich montuje się membranę. Co ważne szczelina w profilu ramy jest na tyle wąska, iż nie ma możliwości, żeby główka kedru się z niej wysunęła. 

Tak działające taśmy kedrowe/taśmy namiotowe znajdują zastosowanie w konstrukcjach namiotów z tkanin PCW oraz tkanin powlekanych, a także w konstrukcjach:

  • tymczasowych hal magazynowych,
  • zadaszeń na stelażach,
  • namiotów do przyczep kempingowych.

Mocowanie za pomocą taśmy kedrowej jest na tyle trwałe, a zarazem łatwe do uzyskania, iż coraz częściej w ten sposób mocuje się reklamy oraz banery wielkopowierzchniowe na ścianach i murach budynków. Keder staje się również coraz bardziej powszechny we współczesnym żeglarstwie.