Czym są płyty poliestrowe PET(A) i PET(G)?

Czym są płyty poliestrowe PET(A) i PET(G)?

Płyty PET wykonuje się z termoplastycznego poliestru. Ich właściwości wynikają bezpośrednio z właściwości fizycznych tworzywa. Dzięki temu płyty poliestrowe mają liczne cechy, które pozwalają na ich szerokie zastosowanie. Czym są płyty poliestrowe PET(A) i PET(G)? Czym się różnią? Gdzie się je stosuje?

Właściwości płyt PET

Wspomnieliśmy już, że płyty PET cechują się licznymi korzystnymi właściwościami, które wynikają z właściwości zastosowanego do ich produkcji tworzywa. Co to za właściwości?

Płyty poliestrowe są przede wszystkim:

  • trwałe,
  • łatwe w obróbce,
  • przejrzyste,
  • odporne na substancje chemiczne,
  • odporne na uderzenia,
  • odporne na czynniki atmosferyczne i korozję.

Płyty PET charakteryzuje również:

  • wysoka wytrzymałość zmęczeniowa,
  • wysoka przepuszczalność światła i właściwości optyczne,
  • możliwość recyklingu i ponownego przetwarzania.

Właściwości płyt PET (G)

PETG jest tej samej kompozycji chemicznej co PET, ale posiada dodatek glikolu. Dzięki temu dodatkowi skład chemiczny tworzywa uległ całkowitej zmianie, tworząc zupełnie nowe tworzywo sztuczne.

Dodanie glikolu wpłynęło m.in. na usunięcie efektu korozji obserwowanego podczas ogrzewania tworzywa PET, a także zapobiega niepożądanemu efektowi krystalizacji, który powoduje, że standardowy PET staje się kruchy. Jednocześnie glikol zmienia strukturę materiału, w wyniku czego staje się ona bardziej miękka i giętka. Zaletę tę docenili przede wszystkim producenci plastikowych opakowań do napojów. Miękka i gładsza butelka jest łatwiejsza do uchwycenia i utrzymania w dłoni.

Zastosowanie płyt PET(A) i PET(G)

Ze względu na nieco odmienne właściwości płyty PET(A) i PET(G) znajdują zastosowanie w innych obszarach. PET(A) to tworzywo wykorzystywane przede wszystkim do produkcji różnego rodzaju kreacji reklamowych i wyrobów o przeznaczeniu marketingowych. Z płyt PET(A) wykonuje się elementy wyposażenia sklepów, pojemniki różnego przeznaczenia, plansze i szyldy reklamowe, a także uchwyty etykiet z cenami.

W przemyśle płyty PET(A) są wykorzystywane do produkcji opakowań typu blister ii osłon maszyn.

Płyty PET(G) również znajdują zastosowanie w branży reklamowej. Służą do produkcji plansz reklamowych i szyldów, a także trójwymiarowych elementów reklamowych i materiałów promocyjnych. Z płyt PET(G) wykonuje się różnego rodzaju gadżety reklamowe i promocyjne odznaczające się skomplikowanymi termoformowanymi kształtami.

Płyty PET(G) są również wykorzystywane w przemyśle. Służą do produkcji osłon maszyn oraz masek zabezpieczających na twarz.