Czym powinna charakteryzować się tkanina sportowa ?

Mianem tkanin sportowych określamy wysokiej jakości tkaniny poliestrowe powlekane PCW. Tego typu tkaniny znajdują zastosowanie przy produkcji materacy sportowych, a także jako tkaniny do oczek wodnych oraz okrywania basenów. Czym powinna się charakteryzować tkanina sportowa, żeby jak najlepiej spełniać swoje zadanie?

Charakterystyka tkanin sportowychtkanina sportowa

Tkaniny sportowe możemy podzielić na dwa typy – te przeznaczone do obszywania materacy w obiektach sportowych oraz te stosowane jako okrycia basenowe. Ich charakterystyka jest ściśle powiązana z przeznaczeniem tkaniny. Co to oznacza? Tkaniny stosowane do obszywania materacy sportowych powinny się charakteryzować powierzchnią antypoślizgową. Może ona przybierać różną postać, najczęściej są to wypukłości w kształcie niewielkich kostek na powierzchni tkaniny, które zapobiegają samoczynnemu przesuwaniu się materacy po parkiecie. To zwiększa ich bezpieczeństwo i funkcjonalność umożliwiając wykorzystywanie obszytych tkaniną sportową materacy zarówno w celach rekreacyjnych, jak i profesjonalnych. Nieco innymi właściwościami charakteryzują się natomiast tkaniny przeznaczone do zastosowania w basenach i oczkach wodnych. Tkanina przeznaczona do wyrobu okryć basenowych powinna być dwustronna. Z zewnętrznej strony jest ona najczęściej niebieska, od spodu natomiast czarna. Czarny kolor spodniej warstwy tkaniny okryciowej zapobiega rozwijaniu się glonów w basenie. Czym jeszcze powinny się wyróżniać wysokojakościowe tkaniny sportowe?

Pozostałe cechy tkanin sportowych

Ze względu na swoje zastosowania tkaniny sportowe muszą się charakteryzować wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Większość z nich, dzięki powłoce z PWC wykazuje również właściwości wodoodporne. Tkaniny sportowe powinny się również cechować higienicznością, a więc łatwością w utrzymaniu w czystości. Dzięki temu materace oraz okrycia basenowe przez długi czas zachowują estetyczny wygląd, a jednocześnie są bezpieczne i przyjemne w użytkowaniu.

Gdzie szukać tkanin sportowych spełniających powyższe kryteria?

Dobrych tkanin sportowych warto szukać w sprawdzonych źródłach. Dostępne w ramach innych kanałów sprzedaży tanie zamienniki mogą się okazać wyrobami o niższej jakości lub obniżonej trwałości. W praktyce możemy mieć więc problem z tym, że powłoka antypoślizgowa na tkaninie materacowej nie jest w stanie utrzymać materac w miejscu, a tkanina przeznaczona na okrycie basenu tak naprawdę nie zapobiega namnażaniu się glonów. Jedne z najlepszych tkanin sportowych na rynku to wyroby marki Sattler. Znajdziesz je u dobrego dystrybutora tkanin specjalistycznych.