Czym jest wełna skalna?

welna-skalna

Wełna skalna to rodzaj wełny mineralnej. Materiał charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacji akustycznej, termicznej i przeciwwilgociowej, co sprawia, że wełna skalna może być stosowana do izolacji obiektów mieszkalnych i użytkowych. Czym jeszcze charakteryzuje się wełna skalna i czy jej wybór będzie dla Ciebie opłacalny?

Do produkcji wełny skalnej wykorzystuje się gabro, bazalt, dolomit lub kruszywo wapienne, a także brykiet mineralny, który jest materiałem pozyskiwanym z recyclingu. W procesie produkcji wszystkie składniki są roztapiane w bardzo wysokich temperaturach, a następnie rozwłókniane. Powstałe w ten sposób włókna łączy się przy pomocy żywic. Gotowy produkt jest dostępny w postaci płyt, mat oraz otuliny. Płyty wełny skalnej bywają dodatkowo laminowane welonem szklanym lub fabrycznie łączone z papą podkładową, co rozszerza spektrum ich zastosowań, jednocześnie ułatwiając ich aplikację.

Właściwości wełny skalnej 

Wiemy już, że wełna skalna odznacza się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi. Ponadto jest efektywnym izolatorem dźwięku i skutecznie chroni konstrukcję budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci. Jakie jeszcze cechy posiada?

Wełna skalna jest materiałem niepalnym. Topi się w temperaturze ponad 1000°C. To sprawia, że stanowi doskonałą barierę dla ognia i ochronę przeciwpożarową dla całej konstrukcji budynku. Topiąc się wełna skalna nie wydziela trującego dymu lub wydziela go w znikomych ilościach, co czyni ją materiałem bardzo bezpiecznym do zastosowań w obiektach szczególnie narażonych na działanie ognia, w tym także w magazynach i halach produkcyjnych. Ponadto wełna skalna jest bardzo trwała.

Trwałość wełny skalnej przekłada się na stabilność kształtu i właściwości przez cały okres użytkowania, który liczy się nawet w dziesiątkach lat. Materiał jest elastyczny, dzięki czemu jeszcze lepiej przylega i dopasowuje się do izolowanych powierzchni. Włókna, z których wykonana jest wełna skalna nie osiadają i nie kurczą się, co pozwala na efektywne zastosowanie płyt także w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Co ważne, wełna skalna odznacza się wysoką odpornością na działanie substancji chemicznych. Sama nie oddziałuje na inne materiały budowlane i dodatkowo jest oporna na ich działanie chemiczne. Dzięki temu zaizolowane elementy konstrukcji są mniej narażone na korodowanie.

Czy w takim razie warto?

Wybór wełny skalnej przekłada się na liczne korzyści. Właściwości termoizolacyjne materiału pozwalają na obniżenie rachunków za ogrzewanie nieruchomości. Zaizolowany obiekt odznacza się wysokim komfortem cieplnym i zdrowym mikroklimatem, bez konieczności nadmiernego ogrzewania pomieszczeń. Dodatkowo zastosowanie izolacji z wełny skalnej przekłada się na lepsze zabezpieczenie konstrukcji przed następstwami pożarów.