Czym jest folia termotransferowa?

folia-termotransferowa

Folia termotrasnferowa to medium należące do grupy folii winylowych i poliuretanowych przeznaczonych do obróbki na ploterze. To, co wyróżnia folię termotransferową na tle innych produktów tego typu to zastosowanie. Jak sama nazwa wskazuje, folia termotransferowa jest przeznaczona do transferu wzoru – grafiki lub napisu – na tkaniny białe, jak i kolorowe. Jakie są rodzaje folii termotransferowej? Czym się różnią? Do czego są wykorzystywane?

Folia termotransferowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży odzieżowej i reklamowej. Wykorzystuje się ją do tworzenia oryginalnej i niepowtarzalnej odzieży oraz nadruków na odzież firmową, gadżety i akcesoria. Szerokie możliwości transferu pozwalają na tworzenie naprawdę oryginalnych i atrakcyjnych grafik, które następnie są przenoszone na tkaniny. W ten sposób można oznakować zarówno odzież przeznaczoną do użytku codziennego, jak i różnego typu akcesoria tekstylne – torby, plecaki, czapki.

Rodzaje i i odmiany foli termotransferowej

Wyróżniamy dwie odmiany folii temrotransferowej – flex i flock. Folię flex produkuje się z polieturanu lub PCV. Medium jest pokryte klejem i charakteryzuje się płaską i elastyczną powierzchnią. Omawiana folia jest wybierana przez klientów, którym zależy na znakowaniu przy użyciu gładkiego i przyjemnego w użyciu materiału. Flex pracuje razem z tkaniną, przy czym jej rodzaj dobiera się adekwatnie do tekstyliów, na które ma być naniesiona. Flex wykonany z polieturanu jest bardziej elastyczny, dlatego najczęściej wykorzystuje się go na odzieży codziennego użytku i tkaninach charakteryzujących się dużą rozciągliwością. Flex z PCV jest mniej elastyczny, w efekcie czego bardzo dobrze sprawdza się na grubych i sztywnych tkaninach, z których szyje się odzież roboczą.

Folia folck to materiał produkowany z wiskozy. Gęstość włókien celulozowych zapewnia dużą głębie kolorów i tworzy charakterystyczną włochatą, meszkowatą strukturę foli, która w dotyku przypomina zamsz. W porównaniu z flexem folia flock jest grubsza i bardziej wypukła. Obok standardowej odmiany klienci mogą wybrać także folię flock, której zastosowanie pozwala uzyskać niestandardowy efekt estetyczny, to m.in. folia puchnąca pod wpływem temperatury oraz folia opalizująca.

Zalety folii termotransferowej

Wśród licznych zalet folii termotransferowej na uwagę zasługuje m.in.:

  • niski koszt wykonania nadruku, przy jednoczesnej możliwości realizacji zleceń niskonakładowych (zastosowanie folii nie wymaga przygotowania matryc do druku, co znacząco obniża koszty przedsięwzięcia),
  • szybkość realizacji zleceń,
  • wysoka jakość nadruku, który nie blaknie podczas prania, nie spiera się i nie pęka,
  • uniwersalne zastosowanie, dzięki któremu folie flex i fock mogą być z powodzeniem aplikowane na tkaniach naturalnych i syntetycznych.