Czym jest folia magnetyczna?

folia-magnetyczna

Folia magnetyczna to folia posiadająca właściwości magnesu stałego. Produkt charakteryzuje się dużą elastycznością, której zawdzięcza szerokie spektrum zastosowań – w szczególności w branży reklamowej. Jak działa folia magnetyczna? Jakie ma zalety? Gdzie można ją zastosować?

Folia magnetyczna jest oferowana w rolkach o szerokości ok. 60 cm w kolorze czarnym lub z dodatkową białą powłoką. Wyposażenie folii w białą powłokę umożliwia jej bezpośredni zadruk, co znacząco przyspiesza realizację projektów i wpływa na cenę kreacji reklamowych. Na rynku dostępna jest folia magnetyczna w kilku grubościach i adekwatnej do nich siły oddziaływania magnetycznego. Dostępne grubości foli magnetycznej prezentujemy w tabeli poniżej.

Grubość folii

Siła oderwania

 0,4 mm

20 g/cm²

0,5 mm

29 g/cm²

0,7 mm

40 g/cm²

1,0 mm

58 g/cm²

1,5 mm

68 g/cm²

2,0 mm

84 g/cm²

 

Obróbka folii magnetycznej

Dużą zaletą folii magnetycznej jest bardzo łatwa obróbka. Folia może być cięta i docinana przy pomocy:

  • gilotyny,
  • nożyczek,
  • nożyka.

Niewielkie gadżety z folii magnetycznej najczęściej wycina się na prasie z wykrojnika. To znacząco przyspiesza produkcję materiałów poligraficznych i reklamowych. Folia magnetyczna daje się łatwo sztancować, nie wymaga przy tym obróbki krawędzi.

Pozostałe właściwości folii magnetycznej

Kreacje wykonane na bazie folii magnetycznej, jak i sama folia magnetyczną są odporne na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dodatkową zaletą podłoża jest bezinwazyjny montaż – wykonana na folii magnetycznej reklama jest łatwa do aplikacji i usunięcia, nie uszkadza powierzchni i nie pozostawia po sobie śladów kleju.

Grafikę możemy nanieść na folię przy pomocy wielu technik druku:

  • sitodrukiem,
  • offsetem,

lub wyklejona folią samoprzylepną. Wybór techniki druku zależy od żądanej kolorystyki oraz motywu, który ma zostać naniesiony na folię.

Aplikacja i użytkowanie kreacji wykonanych przy użyciu folii magnetycznej

Aplikacja grafiki naniesionej na folię magnetyczną przebiega w kilku etapach. Przed przyłożeniem folii do podłoża należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu tak foli, jak i powierzchni, na której będzie eksponowana. Kreacji wykonanych na bazie folii magnetycznej nie powinno się używać na powierzchniach niemetalicznych oraz powierzchniach metalowych, które były wielokrotnie lub niedawno malowane. Ważna podczas aplikacji folii jest również temperatura. Przed nałożeniem folii na powierzchnię trzeba ją nagrzać do temperatury pokojowej, po czym stopniowo dociskać kolejne fragmenty na klejoną powierzchnię. Zamocowana w ten sposób grafika jest ściśle przylega do powierzchni, nie przesuwa się, nie odkleja.