Co wpływa na cenę płyt kompozytowych?

kompozytowa-plyta

 

Płyty kompozytowe to popularny materiał wykończeniowy, który znajduje zastosowanie w elewacjach zewnętrznych, konstrukcjach zewnętrznych i wewnętrznych wielkopowierzchniowych przestrzeni komercyjnych oraz zastosowaniach dekoracyjnych. Inwestorzy sięgają po nie przede wszystkim ze względu na walory konstrukcyjne – płyta kompozytowa jest lekka i łatwa w obróbce, a zarazem niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych.

Planując realizację inwestycji z wykorzystaniem płyt kompozytowych warto sprawdzić ile kosztuje materiał i od czego zależy cena płyty. W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania, jednocześnie dostarczając dodatkowych informacji na temat oferty płyt kompozytowych.

Płyta kompozytowa: Do czego zależy to ile kosztuje?

Płyta kompozytowa składa się z dwóch zewnętrznych warstw aluminium i odpowiedniej warstwy wypełniającej. W zależności od pożądanej klasy palności panele występują w kilku wariantach różniących się właśnie wypełnieniem. Te różnice to jeden z pierwszych czynników decydujących o tym, ile inwestor musi zapłacić za płytę kompozytową. Najdroższe są płyty z rdzeniem ceramicznym niepalnym. Tam, gdzie nie jest wymagana wysoka klasa palności można zastosować tańsze warianty paneli, takie jak standardowe płyty z rdzeniem polietylenowym lub płyty z rdzeniem o podwyższonej klasie palności.

Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie jest format. Ze względu na estetykę i trwałość realizowanych projektów inwestorzy często poszukują płyt wielkowymiarowych. To pozwala uniknąć łączeń w widocznych miejscach, a co za tym idzie zwiększa stabilność montażu. Płyty wielkoformatowe często są droższe od mniejszych płyt, ale nie jest to warunek. Świetnym przykładem są tutaj płyty Albond, w przypadku których 1m2 płyty kosztuje tyle samo niezależnie od tego czy zamówimy panel o wymiarach 1250x3200 mm czy 1500x4000mm.

Czy kolor lub rodzaj wykończenia wpływa na cenę płyty kompozytowej?

Oferta płyt kompozytowych może się różnić w zależności od producenta. Podczas gdy jedni producenci oferują płyty w standardowych kolorach oraz możliwość zamówienia za dodatkową opłatą płyt w kolorach niestandardowych, inni dostarczają płyty w tych samych cenach niezależnie od wybranego koloru. Warto jednak zwrócić uwagę na dostępną kolorystykę, ponieważ ta też różni się w zależności od marki. Różnice mogą występować także w zależności od serii.