Co ma wpływ na cenę blachy aluminiowej?

blachy-alumunioweAluminium jest powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie i architekturze. Zastosowanie blachy aluminiowej w przemyśle jest w znacznym stopniu uzależnione od wytrzymałości surowca oraz oferowanych parametrów konstrukcyjnych. Od czego natomiast zależy cena blachy aluminiowej?

Właściwości blachy aluminiowej a cena surowca

Czynników decydujących o tym, ile musimy zapłacić za blachę aluminiową jest wiele. Zalicza się do nich m.in.:

  1. Rodzaj stopu

Zacznijmy od jednego z podstawowych – rodzaju stopu, z jakiego została wyprodukowana blacha. Czyste aluminium charakteryzuje się bardzo niskimi właściwościami wytrzymałościowymi, dlatego do produkcji blachy aluminiowej wykorzystuje się stopy i domieszki aluminium. Rodzaj stopu aluminium to jeden z czynników, który decyduje o cenie surowca.

  1. Grubość blachy

O tym, ile będziemy musieli zapłacić za 1m2 blachy aluminiowej decyduje również jej grubość. Blachy aluminiowe dostępne są jako blachy o grubości od 1 do 4 mm oraz w formie formatek o grubości przekraczającej 5 mm. Zależność ceny do grubości blachy jest oczywista – im grubsza blacha, tym więcej trzeba zapłacić za 1m2 lub arkusz (w zależności od sposobu konfekcjonowania).

  1. Sposób konfekcjonowania

Blacha aluminiowa jest dostępna w kręgach oraz arkuszach. Surowiec dostępny w kręgach jest najczęściej tańszy od surowca o tych samym parametrach fizycznych i konstrukcyjnych oferowanego w postaci arkuszy. Wynika to przede wszystkim z konieczności podziału blachy na arkusze oraz ich odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu. W przypadku kręgów bardzo często cena jest pomniejszona o koszty wynikające z cięcia blachy.

  1. Skala zamówienia

W niektórych przypadkach skala zamówienia może mieć wpływ na ostateczną cenę surowca. W sprzedaży hurtowej blacha aluminiowa może być nam zaoferowana taniej, niż w detalu. Z drugiej strony detal polegający na sprzedaży odpadów blachy aluminiowej (kawałków niewystarczających na potrzeby produkcji poszczególnych komponentów, ale wciąż pełnowartościowych) stwarza przestrzeń do zakupu surowca na potrzeby drobnej produkcji (np. niewielkich detali aluminiowych) w naprawdę konkurencyjnej cenie.

  1. Ceny surowca na rynku światowym

Zamawiając blachy aluminiowe oraz komponenty z nich wykonane należy pamiętać o tym, że rodzima produkcja nie funkcjonuje w oderwaniu od cen na rynkach światowych. Zwyżki cen aluminium przekładają się na zwyżki cen blachy aluminiowej na rynku lokalnym. Zjawisko to obserwujemy aktualnie. Obecnie ceny aluminium są tak niestabilne, iż większość hurtowni zastrzega sobie możliwość podniesienia ceny surowca przy kolejnych dostawach.