Blachy aluminiowe na dach, czyli zastosowanie blach aluminiowych w budownictwie

Ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne blachy z aluminium znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je m.in. przy produkcji komponentów dla przemysłu spożywczego, do produkcji wymienników ciepła, do produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, a także na potrzeby przemysłu transportowego i rynku poligraficznego. Wśród licznych zastosowań blach aluminiowych nie należy zapominać również o ich aplikacjach w branży budowlanej.

Pokrycia dachowe z aluminiumBlachy aluminiowe

Aluminium, jak każdy inny surowiec wykorzystywany do pokryć dachowych ma swoje wady i zalety. Pokrycie dachowe z aluminium koroduje znacznie wolniej niż stal, za to jest mniej odporne na odkształcenia. Z drugiej strony za wyborem blach z aluminium przemawia szeroki wybór dostępnych produktów o zróżnicowanym wykończeniu umożliwiającym uzyskanie dowolnego efektu estetycznego. Blachy aluminiowe na pokrycia dachowe dostępne są bowiem w wariancie z gładką powierzchnią oraz młotkowaną. Stucco (powierzchnia młotkowana) daje efekt wizualnego postarzenia pokrycia dachowego, dzięki czemu blachy stucco doskonale komponują się na wiekowych budowlach, jak również obiektach celowo stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości. Z aluminium produkuje się blachy płaskie, trapezowe, blachodachówki i płytki dachówkowe – słowem wszystko, co niezbędne do stworzenia wymarzonego pokrycia dachowego za niewielkie pieniądze. Relatywnie niska cena dachu to kolejna z zalet pokrycia dachowego z aluminium. Nic więc dziwnego w tym, że blacha aluminiowa jest coraz częściej wykorzystywana nie tylko w przestrzeni rekreacyjnej – m.in. jako pokrycie dachowe domów letniskowych, altan i szop na narzędzia – ale również w budownictwie mieszkalnym.  

Zalety „miękkiego” dachu

Jako jedną z głównych wad blachy aluminiowej na pokrycia dachowe wymienia się stosunkowo niską odporność na odkształcenia, w wyniku czego pokrycie dachowe może ulec deformacji pod wpływem spadającego nań gradu czy ciężkich owoców spadających z drzewa. Warto przy tym pamiętać, iż odkształcenia te najczęściej nie wiążą się z uszkodzeniami, które wpływałyby na funkcjonalność oraz szczelność dachu.

Jako materiał miękki i łatwy w obróbce mechanicznej aluminium pozwala na realizację nawet najbardziej śmiałych wizji architektonicznych, jednocześnie znacząco ułatwiając estetyczne wykończenie wszystkich przestrzeni na dachu – od podstawy komina, przez wszelkiego rodzaju składania i łączenia (częste w sytuacjach, kiedy do pierwotnego obiektu dostawiana była tzw. przybudówka), po wykończenia okien dachowych i samego dachu.