Profile kasetonowe wykonane w całości z aluminium to wszechstronne rozwiązanie wykorzystywane m.in. w reklamach, dekoracjach oraz konstrukcjach budowlanych. W poniższym artykule opowiemy o ich obróbce, łączeniu, a także montażu oraz składowaniu.
Obróbka profili z aluminium
Z technicznego punktu widzenia obróbka profili aluminiowych jest dość prosta. Kształt elementu zależy m.in. od zastosowanego procesu technologicznego. Profile mogą być gięte, frezowane, a także przewiercane. Warto pamiętać, aby przed obróbką dany element został dokładnie zwymiarowany. Elementy aluminiowe należy docinać za pomocą specjalistycznych, a zarazem bardzo precyzyjnych narzędzi, takich jak piły do metalu, frezy oraz wiertła.
Obróbka profili aluminiowych wymaga dużej precyzji, dlatego często wykorzystuje się w tym celu zaawansowane urządzenia CNC, które zapewniają dokładność na poziomie setnych, a nawet tysięcznych części milimetra.
Łączenie profili aluminiowych
Jak łączyć profile aluminiowe? Zacznijmy od tego, że można w ten sposób trwałe i wytrzymałe konstrukcje o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. Możliwe jest np. spawanie, skręcanie oraz nitowanie płyt.
Warto dodać, że łączenie profili aluminiowych jest możliwe również za pomocą specjalnych złączy zatrzaskowych. Płyty aluminiowe mocowane do siebie w ten sposób to innowacyjne rozwiązanie stosowane w wielu branżach, od budownictwa po przemysł. Ich kluczową zaletą jest możliwość szybkiego i stabilnego montażu, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych narzędzi, śrub czy spawania.
Montaż profili wykonanych z aluminium
Prawidłowy montaż profili aluminiowych musi zostać poprzedzony dokładnymi oględzinami miejsca łączenia. Należy sprawdzić, czy są one pozbawione luźnych elementów i na tyle stabilne, aby utrzymać ciężar powstałej w ten sposób konstrukcji. Ważne jest również odpowiednie oczyszczenie łączonych powierzchni z zabrudzeń oraz luźnych elementów, które mogłaby osłabić spoistość łączenia.
Montaż profili aluminiowych odbywa się często za pomocą śrub, kotew oraz innych mocowań. Dlatego przed zamocowaniem płyt na suficie warto sprawdzić, czy wybrane przez nas podłoże zapewnia wystarczającą nośność. Przed montażem warto poszukać mocowań, które są przeznaczone dla profili aluminiowych.
Jak składować profile aluminiowe?
Składowanie profili aluminiowych powinno odbywać się w miejscu przewiewnym suchym i nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skorodowania powierzchni profilu. Jeśli do zawilgocenia doszło w trakcie transportu, należy:
- zdjąć folię ochronną z profilu,
- przenieść profil w bezpieczne miejsce, w którym jest sucho i przewiewnie.
Należy też pamiętać, aby chronić profile przed uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż ich powierzchnia jest dość podatna na zadrapania lub uderzenia. Jest to bardzo istotne, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na estetykę oraz trwałość produktu. Bezpieczne składowanie profili aluminiowych wiąże się też z ich odpowiednim oznaczeniem.
Profile do kasetonów wykonane z aluminium znajdziesz w naszej ofercie pod adresem: https://plastics.pl/produkty-katalogi/polprodukty-aluminium-tworzywa/profile-aluminiowe-kasetonowe.