Aluminiowe profile kasetonowe – obróbka, montaż, składowanie. O czym należy pamiętać?

Aluminiowe profile kasetonowe – obróbka, montaż, składowanie. O czym należy pamiętać?

Aluminiowe profile kasetonowe są wszechstronnym materiałem, który może być wykorzystywany w różnych zastosowaniach, w tym w reklamie, dekoracji wnętrz i konstrukcjach budowlanych. Mimo uniwersalnego charakteru omawianego komponentu, o  efektywności zastosowania profili aluminiowych decyduje szereg czynników.

W tym artykule skupimy się na kwestiach, o których należy pamiętać przy obróbce, montażu i składowaniu aluminiowych profili kasetonowych.

Obróbka

Profil aluminiowy kasetonowy charakteryzuje się stosunkowo łatwą obróbką. Może być cięty, gięty, frezowany, z łatwością wywiercimy w nim również niezbędne otwory. Przed rozpoczęciem obróbki profili należy się upewnić, że prawidłowo zwymiarowaliśmy cały projekt i wiemy na jaką długość i pod jakim kątem musimy dociąć profil. W tym celu warto zastosować narzędzia do precyzyjnego cięcia i obróbki aluminium, takie jak dobrej jakości piła do metalu, frezy i wiertła.

Łączenie

Profile aluminiowe można ze sobą trwale łączyć, w ten sposób tworząc konstrukcje o różnych kształtach i rozmiarach. Profile możemy łączyć przy pomocy:

  • spawania,
  • skręcania za pomocą śrub i wkrętów,
  • nitowania,
  • złączy zatrzaskowych.

Montaż

Przed montażem profili należy się upewnić, że podłoże jest odpowiednio przygotowane. W tym celu powinno być oczyszczone z zabrudzeń, luźnych elementów i mieć odpowiednią stabilność. Do montażu na ścianach lub elewacjach należy zastosować odpowiednie kotwy lub śruby i mocowania. Profil po zamontowaniu powinien być stabilny. W przypadku montażu na sufitach w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy sufity mają wystarczającą nośność, aby utrzymać profile. W tym celu należy zastosować specjalne systemy montażowe przeznaczone do sufitów.

Składowanie profili aluminiowych

Składowanie profili aluminiowych wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Profile należy przechowywać w suchym  i przewiewnym miejscu, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z wodą i wilgocią, które mogą prowadzić do korozji.  W przypadku zawilgocenia w trakcie transportu lub składowania należy bezwzględnie usunąć folię, karton lub inne zabezpieczenia i osuszyć profile. Ponadto kształtowniki należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zadrapania czy uderzenia, które mogą wpłynąć na ich trwałość i estetykę. Przy składowaniu profili w różnych rozmiarach i kształtach warto zadbać o ich odpowiednie oznaczenie, co ułatwi identyfikację i montaż.