Akcesoria niezbędne do obróbki i aplikacji folii

Akcesoria niezbędne do obróbki i aplikacji folii

Obróbka i aplikacja folii to proces wymagający nie tylko umiejętności, ale również specjalistycznego sprzętu. Aby praca była efektywna i przynosiła oczekiwane rezultaty, niezbędne są odpowiednie akcesoria.

Akcesoria do aplikacji folii to niezastąpione narzędzia pracy, po które powinien sięgnąć każdy, kto planuje montaż folii na wybranej powierzchni – szybie, karoserii samochodowej, płycie z tworzywa sztucznego. Ich umiejętny dobór to połowa sukcesu, ponieważ zapewniają trwałą i estetyczną aplikację folii oraz elementów z niej wykonanych.

Akcesoria do aplikacji folii

Zakres akcesoriów pomocniczych niezbędnych podczas aplikacji folii i elementów z niej wykonanych na różnorakie powierzchnie jest bardzo elastyczny. Dużo zależy od naszego doświadczenia oraz ulubionych technik pracy. Niemniej jednak planując tego typu prace warto mieć pod ręką:

Płyn do czyszczenia i przygotowania powierzchni

Tłuszcz, burd i inne zanieczyszczenia obniżają przyczepność folii do powierzchni. Dlatego też powierzchnie, na które będziemy nakładać folie powinny być nie tylko oczyszczone z zanieczyszczeń powierzchniowych, ale również odtłuszczone. Odtłuszczenie powierzchni jest kluczowe dla przyczepności folii, a co za tym idzie trwałości aplikacji i tego, jak będzie się ona prezentowała.

Rakle aplikacyjne

Rakle aplikacyjne znajdują zastosowanie w aplikacji folii samoprzylepnych, winylowych, ochronnych oraz grafik na różnego rodzaju powierzchnie. To narzędzia produkowane z plastiku, gumy lub teflonu dostępne w różnych stopniach twardości.  Używa się ich do wygładzenia materiału na powierzchni, eliminacji pęcherzy powietrza i zapewnienia równomiernego przylegania folii. Niektóre rakle są wyposażone w filcowe lub mikrofibrowe końcówki, które okazują się szczególnie przydatne przy aplikacji folii na delikatnych powierzchniach, takich jak karoserie samochodowe. Inne mogą mieć wbudowane magnesy, które ułatwiają przechowywanie narzędzia na metalowych powierzchniach.

Noże i ostrza

Montaż folii bardzo często wiąże się z koniecznością docięcia aplikowanego materiału do pożądanego kształtu lub wycięcia nadmiaru folii po aplikacji. W pracach tego typu doskonale sprawdzają się odpowiednio wyprofilowane i ostre noże. Ostrza precyzyjne pozwalają na dopasowanie folii do kształtów i konturów powierzchni, na której jest aplikowana. W przypadku folii dekoracyjnych lub reklamowych umożliwiają wycinanie skomplikowanych wzorów i detali.

Rękawiczki

Planując pracę z folią warto mieć pod ręką również rękawiczki. Rękawiczki ułatwiają poruszanie się po aplikowanych powierzchniach i ograniczają ryzyko ich zarysowania. Ponadto zapobiegają transferowi tłuszczu z dłoni na aplikowane powierzchnie, co mogłoby skutkować mniejszą przyczepnością folii w danych miejscach.